תמונה דקורטיבית שולחן בבית


גַּמְבָּהבבית: בריא יכול להיות גם כיף

הילדים כל היום פותחים וסוגרים את המקרר או ארון הממתקים? הם אוכלים"שטויות" במקום ארוחות או רק מול מסכים, ולכם פשוט נמאס כבר ממאבקי הכוחות? זה הזמן לשנות!

תזונה בריאה חשובה מאוד בגיל צעיר: היא חיונית להתפתחות גופנית תקינה, להקניית בסיס נכון להרגלי אכילה שילוו את הילד לאורך כל חייו ולשמירה על הבריאות.

בעידן של שפע מותגים, ממתקים ומזונות מעובדים, עתירי סוכר ושומן, הורים רבים מגלים כי עידוד הילד לאכול נכון הוא אתגר לא פשוט, ובדרך כלל הוא יעדיף ממתקים וחטיפים...

איך בכל זאת עושים זאת? זה אולי ישמע מפתיע, אבל כדאי להימנע מתיאורים שיווקיים שונים לגבי המזון הבריא, ובייחוד ממילים כמו "חשוב", "בריא", ו"מזין".

בוחרים - יחד

בוחרים באוכל טרי, כמו פירות וירקות, קטניות, זרעים ואגוזים, שמנים בריאים, דגים, בשר / עוף וביצים, או אוכל עם מידת עיבוד מינימלית, כמו מוצרי חלב דלי שומן, טופו ועוד.

מכינים - יחד

מכינים בבית ואוכלים פחות בחוץ. נמנעים מאוכל אולטרה-מעובד, מוכן וארוז מראש. מעדיפים: בישול / אפייה / אידוי, על פני טיגון / צלייה – כך שישמרו הערכים התזונתיים של המזונות באופן מקסימלי. 

כולם יכולים לעזור בהכנה! גם הקטנים יכולים לעזור במטבח, אם בחיתוך הירקות לסלט או ערבוב של הבלילה... כמובן בהשגחת מבוגר.

יושבים - יחד

רוצים שהילדים יאכלו בריא? שמשו דוגמא! הדגמת הרגלי אכילה נכונה של ההורים היא אחת הדרכים המשפיעות ביותר להכיר לילד אורח חיים בריא. הילדים שלנו מחקים אותנו בבחירת המזון והמשקאות שלהם.

מחקרים מראים שתדירות אכילה בצורה של ארוחה משפחתית קשורה באופן משמעותי לבריאות המשפחה, בעיקר אצל ילדים ובני נוער. ארוחה משפחתית היא גם הזדמנות מצוינת לביסוס תקשורת חיובית, מחזקת ופתוחה בין בני הבית, הקניית הרגלי אכילה נאותים ונימוסי שולחן, שימוש דוגמא אישית לאכילה בריאה ובחירת מזונות ועוד.

תאכלו לפי קשת הצבעים!

נבחר מזונות גולמיים עם מידת עיבוד מינימלית כגון: פירות וירקות, קטניות, זרעים ואגוזים, שמנים בריאים, מוצרי חלב דלי שומן, טופו, דגים, ביצים עוף ובשר – במתינות.

נימנע ממזון אולטרה-מעובד, מוכן וארוז מראש.

נימנע ממשקאות ממותקים ומיצים – אתם יודעים כמה סוכר יש בכל כוס? עדיף לשתות מים! צריכת מיץ, אפילו טבעי, קשורה להשמנת יתר ולתכולת שומנים גבוהה בדם, מכיוון שהיא מרוכזת בקלוריות וללא סיבים תזונתיים הנמצאים בפירות, המומלצים לאכילה.

קישור לקשת הצבעים

נסדר את המקרר, הארון והמזווה בצורה שמעודדת אכילה בריאה יותר:

ירקות ופירות – נשטוף ונייבש היטב שלא יצברו לחות ויאריכו חיי מדף, נשאיר שלמים או נחתוך, כדי שיהיה קל וזמין לנשנוש בין הארוחות, נניח בתוך כלי אחסון סגור ושקוף ונמקם – מול העיניים במקרר.

תתפלאו מה קורה לנו כשאנחנו רעבים או סתם משועממים, ויש מולנו מגש של ירקות או פירות חתוכים – אנחנו אפילו אוכלים!

מוצרי חלב – נבחר מראש מוצרי חלב של עד 5% שומן, לא ממותקים, ונמקם במקום נגיש במקרר – אבל לא בדלת. ובכל מקרה עדיף מוצר חלב עשיר בסידן וחלבון, מאשר לקחת חטיף אחר מהארון.

יותר ירקות, פחות סלטים מוכנים - מומלץ להכין סלטי ירקות או ירקות חתוכים. סלטים מוכנים, כמו: טחינה, חומוס וסלטים עם מיונז הם עתירי קלוריות ומלח, ולפיכך מומלץ לצרוך אותם מידה מצומצמת.

ואם אוהבים אוכל מבושל – נדאג שהוא יהיה זמין, בריא ואיכותי - רק לחמם. אפשר גם להכין צלחת למתבגרים העסוקים... מנת חלבון איכותי (בשר, עוף, דג או צמחוני - מה שמעדיפים), דגן מלא ועשיר בסיבים, נשלב גם קטניות שיתנו לנו עוד אנרגיה, סיבים וחלבון – ולא נשכח את סלט הירקות. את הסלט מומלץ לתבל בשמן זית טרי ואיכותי, או להוסיף קצת אבוקדו, טחינה גולמית... ואם אוהבים אפשר גם קצת אגוזים – וקיבלנו ארוחה שלמה ומאוזנת.

נחליף את הלחם הלבן בקמח מלא ונדאג שתמיד יימרח בממרח איכותי ומזין.

את החטיפים והמתוקים – אולי פשוט, נצמצם? לא צריך כל כך הרבה, אפשר גם פחות... ואולי גם, לפעמים, לא כל יום.

ואם מכל זה קצת התבלבלתם, יש גם את הסימון על גבי המוצרים – העדיפו לקנות מוצרים עם סימון ירוק וצמצמו סימון אדום.

זיכרו, אנחנו ההורים אחראיים על מה קונים, מכינים ומציעים לילדים לאכול - הם בוחרים מה לאכול מתוך המגוון שהצענו (בארוחה) וכמה.

זכרו שדרכים ארוכות מתחילות בצעדים קטנים ושהחלטה קטנה היא תחילת הדרך לאורח חיים בריא. והכי חשוב: שימו לעצמכם ולבני המשפחה מטרות ריאליות, שאפשר להשיגן.

ועוד טיפ לסיום: אם אתם רוצים שהילדים יאכלו בריא יותר - תצטרכו להתאמץ פחות: פחות "למכור" ו"לשווק" להם את האפשרויות הבריאות, כיוון שהילדים מניחים, במידה רבה של צדק, שאם היה מדובר במזון טעים - לא הייתם צריכים להשקיע כל כך הרבה במאמצי השכנוע...