חופי הים

היחידה לאיכות הסביבה רואה בסביבה הימית ערך רב ולכן פועלת על מנת לקדם שימור מול פיתוח ועזרה בתחזוק וניקיון הבית למגוון מינים של בעלי חיים וצמחים ייחודיים המצויים בה. במהלך השנה יוצאים תלמידי בתי הספר היסודיים מכיתות ה'-ו לסיורים לימודיים בחוף ובסביבת המצוק.

לפרטים נוספים


השנה תתקיים פעילות מחוייבות אישית לתלמידי כיתות ט' בשימור וניקוי הסביבה הימית, והסברה בנושא בבתי הספר היסודיים והגנים.

אנו מעודדים פעילויות ניקוי חוף בשיתוף עם תכנית 'חוף נקי' של המשרד להגנת הסביבה. תושבים המעוניינים לארגן ניקוי חוף או לשמוע הרצאה בנושא מוזמנים ליצור קשר עם רכז/ת החינוך וההסברה של היחידה.


מוקדים תיירות בסביבת החוף

תל מיכל

תל מיכל הוא אתר ארכאולוגי ובית גידול ים תיכוני הנמצא על רכס הכורכר החופי, מול מרינה הרצליה בדרום-מערבה של הרצליה. באתר חמש גבעות, ארבע מהן צמודות זו לזו, והוא מתנשא לגובה מרבי של 30 מטרים מעל פני הים בפינתו הדרום-מערבית. שמו הקדום של האתר אינו ידוע. בערבית הוא כונה בשם "מכמיש", ונראה כי מקור שמו הנוכחי בהצעה משנות ה-20 של המאה ה-20 אשר ייחסה את השם הערבי לאל הפיניקי רשף שהיה ידוע גם בשם "מקאל". בשנים 1980-1977 בוצעו בתל חפירות ארכיאולוגיות בניהולו של פרופ' זאב הרצוג מאוניברסיטת תל אביב. 

 

אפולוניה

בראש הצוק העשוי כורכר, המתנשא כחומה ניצבת מול הים, מעל מפרץ טבעי קטן, התיישבו בני האדם לפני כ-2,500 שנה. אז גם החלו קורותיה המרתקים של אפולוניה, השוכנת לחופה של העיר הרצליה. החפיר, הוילה הרומית, החומה, בורות המים, חדר האוכל, החדר השרוף ומגדל העוז – עומדים דוממים בין ההריסות המשוקמות ומספרים כל אחד בתורו, כל אחד בתקופתו, את התלאות, הייסורים וגם את הימים המרגשים אותם ראה הצוק הזקוף שנה אחר שנה, שליט אחר שליט.

 

סידנא עלי

סידנא עלי הינו מסגד מרשים השוכן על מצוק כורכר בסמוך לים התיכון לחופה של העיר הרצליה. המסגד נוסד בתקופה הממלוכית (1260-1516 לספירה) בשנת 1481 לספירה, על אתר מקודש למוסלמים ובו קברו של קדוש מוסלמי בשם עלי בן עליל. על פי המסורת המוסלמית היה סידנא עלי (אדוננו עלי) לוחם מוסלמי שנפל בקרבות נגד הצלבנים באפולוניה-ארסוף הסמוכה, בשנת 1081 לספירה. מאז הפך קברו של סידנא עלי למקום עליה לרגל (זייארה) עד לדורות האחרונים. מסופר כי הסולטן בייברס בכבודו ובעצמו, עצר ליד קבר השיח התפלל ונדר נדרים, ערב הכיבוש הממלוכי את ארץ ישראל. בשנת 1839 בעת מסעם של השר משה מונטיפיורי ואשתו יהודית מיפו לחיפה הם עצרו לחניה במקום כפי שעולה מזיכרונותיה הכתובים של יהודית, המציינת לטובה את האבטיחים שגידלו תושבי הכפר הסמוך. לאחר מלחמת העצמאות בשנת 1948 ניטש המסגד יחד עם הכפר הערבי שלידו. בשנות התשעים של המאה ה-20 נמסר המסגד חזרה לידי המוסלמים, המקום שופץ וכיום הוא מסגד פעיל. מסגד סידנא עלי הוא מהמקומות הקדושים ביותר למוסלמים בארץ ישראל.


מדד 'חוף נקי'

לצפייה בדוחות לפי שנים 

 

קישורים חשובים: