אפשר לעזור?

אודות הפארק

כל המידע אודות פארק הרצליה

 

היסטוריה של הפארק
לאזור הפארק יש ייחוד גיאומורפולוגי - הוא היה אזור ביצתי גדול שניקוזו כלוא עקב רכס כורכר ממערבו. (קשור למבנה הגלי של מישור החוף הבנוי מרצועות אורך של כורכר ודיונות, ומסדרונות ארוכים המפרידים ביניהם.). כתוצאה ממבנה גיאומורפולוגי זה נוצרו ביצות הרצליה שכונו הבאסה. באסה,‏ פירושו בערבית: ‏צרות, ‏אסונות, ‏עלוב,‏ מדכא. המושג‏ הפך‏ בלשון הסלנג ‏לביטוי‏ לתחושת‏ כישלון וייאוש. בתקופת הרומאים נפרצה פרצה ברכס הכורכר הנושק למסלול כביש החוף (מכונה "המנהרה הרומית" ) וכך נוקזו הביצות לראשונה. בהמשך, בתחילת ההתיישבות היהודית באזור נעשו עבודות ניקוז נוספות (כתוצאה מכך נחשפה המנהרה הרומית) ושטחי הביצות הצטמצמו.

פארק הרצליה הוקם על שדות חקלאיים ושטחים פתוחים ופסולת בנייה והוא משתרע כיום על פני כ-250. הפארק עדיין בתהליכי פיתוח ומתוכנן להתרחב לשטחים הסמוכים. הפארק נחנך באוגוסט 2008 . הפרוגרמה לפארק נערכה על סמך סקר דעת קהל שנערך ע"י מכון "דחף" בקרב תושבי העיר וסדנת סיעור מוחות בקרב תושבים.

 

בשל מיקומו של הפארק באזור הנמוך בעיר, לאורך מרזבת החוף, השכילו מתכנני הפארק להכיר בנכס טבע הנופי ייחודי שנמצא בשטח - שלולית החורף והחליטו לשלב חלק ממנה בפארק העירוני. תכנית הפארק שימרה את "שלולית החורף" ונבנו שבילים ונקודות תצפית בקרבתה. בריכת חורף אמנם קיימת כל השנה אך נמצאת במופעים מנוגדים רטוב בחורף ויבש בקיץ. בחורף מתמלאת הבריכה בצמחיה ובבעלי חיים כדוגמת עופות מים וחרקי מים ועם התייבשותה נוטשים ועוברים לגוף מים אחר.

 

תכנית הפארק שמה דגש על חיזוק הספורט העממי תוך יצירת מערך שבילים נפרדים לאופניים, ריצה והליכה. שביל ריצה/הליכה באורך של 1 ק"מ מקיף את הפארק ועשוי מחומר גומי ממוחזר מיוחד רך ונעים להליכה. שביל האופניים בפארק מתקשר לשבילי האופניים הקיימים כבר בסביבה. תוכנית הפארק שמה דגש רב לשילוב אדם במרחב הטבעי וזאת ניתן לראות במספר שבילים שנבנו לצורך שמירת הקיים, תאורה נכונה על-מנת לא לפגוע בבעלי החיים המקננים בשלולית החורף, שילוט והסברה, מתקני מצפור ועוד.

 

בפארק ניתן ליהנות גם ממדשאות רחבות, פינת מנגלים, אגם נוי, בית קפה, תצפית על האזור. כמו כן מתקן המשחקים ה"-WOW" המותאם לילדים עם מוגבלויות ומורכב בחלקו ממערכת רמפות נגישה, קיים גם מתחם משחקים לפעוטות. בפארק קיים אמפיתיאטרון מדושא ומדי שבת בחודשי הקיץ נפרסים כ-6,000 כיסאות לצורך קיום קונצרטים ואירועים המוניים אחרים ומגוונים.

 


מפרט שלבי הפיתוח:
מתכנני הפארק הם: משרד שלמה אהרונסון אדריכלים. אדריכלית אחראית, ברברה אהרונסון.

• שלב א': (מרכז הפארק) של הפארק משתרע על שטח של כ-120 דונם ממוקם מערבית לרח' יוסף נבו. תכנית הפארק שמה דגש על חיזוק הספורט העממי תוך יצירת מערך שבילים נפרדים לאופניים, ריצה והליכה. במרכז שטח זה קיימת בריכת נוי גדולה, במה רחבה בה מתקיימים אירועים פתוחים לקהל בימי הקיץ מתקנים משחקים ייחודי שלצידו בית קפה. עלות ביצוע שלב א' כ-47,000,000 ₪ כולל עלויות תכנון ורכישת קרקעות.

• שלב ב': (צד צפון) משתרע על שטח 65 דונם נמצא צפונית לשלב א' והדגש בו הוא שלולית החורף והטבע הסובב אותה בשטח זה ניתן לצפות מתוך נקודת מצפור על השלולית ולראות מגוון רחב של בעלי כנף. מזרחית לשטחי התצפית בין עצי האקליפטוסים קיים בית קפה ("תפוז").

• שלב ג': (צד דרום הצד שקרוב לרכבת) משתרע על שטח של 75 דונם מתוכם פותחו כ-40 דונם, בשטח מתקני משחק לילדים, מדשאות רחבות, אזור למנגלים, אלמנט מים אקולוגי המדמה נחל זורם (בצמוד לו מתחם עתידי למסעדה וחנות להשכרה).

 

 

מפת הפארק

לחצו על המפה להגדלה

מפת פארק הרצליה 

 


תוכנית פארק הרצליה - הוועדה המקומית לתכנון ובנייה

לחצו על המפה לפתיחת קובץ PDF מוגדל

""

 


ייחודיות הפארק:

• פארק הרצליה מבוסס על מערכת יחסים בין האדם לסביבה תוך הקפדה על שמירת טבע. זה לא גן לאומי וזו לא שמורת טבע, זהו מקום טבעי בתוך עיר המצליח לשמור על הטבע הוותיק ולשלבו בעירוניות המודרנית.

• הפארק נחלק לשני חלקים: החלק האינטנסיבי - הפתוח לקהל הרחב, מושך אותו ומספק שירותי נופש ופנאי. החלק האקסטנסיבי - החלק הפתוח, הטבעי אזורי "אל געת".

• הפארק יושב על מערכת אקולוגית מיוחדת: בריכת חורף עם אחו לח סביב. הוא יושב על המרזבה השנייה של מישור החוף (המרזבות מצויות בין גבעות הכורכר והיו בעבר מלאות במים). הפארק משמר למעשה שריד של נוף אשר אפיין את מישור החוף בעבר.

• הפארק והבריכה משנים פניהם בעונות השנה, מעקב אחרי ארבע העונות מאפשר תצפיות נהדרות של שינויים בטבע.

• את הפארק ליוו מומחים מתחומי הסביבה והאקולוגיה: אביטל גזית, אמיר בלאבן, שלומית ליפשיץ, אביב אבישר ואלדד אלרון.

  

 

ההשקיה בפארק
• פארק הרצליה הוא הוא הפארק הראשון בארץ המושקה במי קולחין. קולחין אחרי טיפול שלישוני וחיטוי. (הצינור הסגול). את המים רוכשים מהמט"ש ליד בית העלמין החדש.
• אזור הבריכה מושקה במים רגילים (הצינור החום).
• מערכת הביוב העירונית מופרדת ולכן אינה מגיעה לפארק.

 

 

תאורה בפארק
לתאורה יש משמעות עמוקה וחשובה בכל הקשור לשמירה על מגוון ביולוגי בעיר. במונחים אקולוגיים קיים גם מפגע אור - זיהום אור נגרם על ידי תאורה מלאכותית בשעות החשיכה, המפריעה לצפייה בכוכבים ומאירה את סביבתה, תוך הפרעה לטבע.

במאה השנים האחרונות התגברו ההיקף והעוצמה של תאורת הלילה המלאכותית לממדים שיש להם השפעה מכרעת על הביולוגיה והאקולוגיה של בעלי החיים בטבע. מפגעי האור מזיקים לחיי הטבע, מאחר שפעילות רבה מאוד של בעלי חיים מתרחשת דווקא בשעות הלילה.

ציפורים נודדות המנווטות לפי אור הכוכבים בלילה מסתנוורות מתאורת הלילה הבוהקת בערים, סוטות ממסלולן ומתנגשות בבניינים, צבי ים שזה עתה בקעו נמשכים אל אורות העיר הסמוכה במקום אל הים המנצנץ, ויונקים גדולים הסובלים מחוסר התמצאות במרחב או משינויים ב"שעון הביולוגי" שלהם, נדרסים בכבישים.

זיהום האור במדינה צפופה כישראל הוא גדול משום הימצאותם של תשתיות רבות, המוארות בלילה, בשטח מוגבל. זיהום האור משמעותי בישראל דווקא בשטחים הפתוחים, ביתם של חיות הבר, בהם עוברים תשתיות של כבישים ומתקנים שונים. רשות הטבע והגנים פועלת לצמצום הנזק על ידי עבודה עם גופים העוסקים בתשתיות. תכנון חכם ויעיל יותר של תאורות רחוב וכביש בשטחים הפתוחים, באופן שאינו מסכן את בני האדם, מצמצם במידה רבה את חשיפת בעלי החיים לזיהום האור.

התאורה בפארק הרצליה מוקפדת ומתוכננת לצמצום מפגע האור. באזור הבריכה התאורה מעומעמת ולא נשתלו עצים גבוהים על מנת שלא ייווצרו עמדות ציד אשר ישפיעו על לחץ הטריפה בבריכה. הפארק מואר כל הלילה רק באזור האינטנסיבי שלו.

 

  

פארק בונה קהילה
הנהלת פארק הרצליה חרתה על דגלה לפעול לחיבור הקהילה לפארק, להעצימה ולאפשר יזמות חברתית סביבתית בשטחה. לאור זאת מקדמת הנהלת הפארק, בסיוע צוות קומיוניטי סביבה וחברה, פעילויות קהילתיות מגוונות הכוללות:
• סיורים מקצועיים לקהל הרחב.
• הדרכת תלמידי בתי הספר בפארק.
• ארגון וייזום אירועים קהילתיים בחגים ובאירועים סביבתיים.
• ייזום קורסים והכשרות.
• הקמת מיזמים קהילתיים כגון ספריה קהילתית, חוברת פעילויות, אירועי שירה וספרות, ירידי ספר ויד שנייה ועוד.


 
הודעות לעיתונות: 
סיור בפארק הרצליה בכל מזג אוויר

סיור בפארק הרצליה בכל מזג אוויר

שלפו את הטלפון הנייד וצאו לסיור וירטואלי של פארק הרצליה ובית קינן
16/03/2016
מנהלי הפארקים עם ראש העיר בבית קינן

מנהלי הפארקים מכל רחבי הארץ הגיעו לכנס בפארק הרצליה

בסיום חלק ההרצאות יצאה הקבוצה לסיור בפארק בהדרכת ורד אושר, מנהלת הפארק
8/03/2016
גינת כלבים חדשה נחנכת בפארק הרצליה

גינת כלבים חדשה נחנכת בפארק הרצליה

גודל הגינה הינו דונם והיא ממוקמת צמוד לחורשת האקליפטוסים בסמוך לאגם
3/02/2016
בילוי לסוף הקיץ: סיור עששיות ללא תשלום בבית קינן ובפארק

בילוי לסוף הקיץ: סיור עששיות ללא תשלום בבית קינן ובפארק

יום רביעי, 26.8, 19:00 בבית קינן. ההשתתפות ללא תשלום * מתאים לכל המשפחה ואף לבעלי מגבלה פיזית, שכן הוא יתנהל לאורך שבילים מונגשים
20/08/2015
כך הולכים השותלים - בפארק הרצליה

כך הולכים השותלים - בפארק הרצליה

פארק הרצליה ממשיך את שיתוף הפעולה הפורה עם כפר הנוער "הכפר הירוק"
23/01/2018
כ-5,000 נהנו ב"צלילי קיץ" בפארק הרצליה

כ-5,000 נהנו ב"צלילי קיץ" בפארק הרצליה

הקונצרטים בניהולו המוסיקלי של המלחין, הפסנתרן והמנצח גיל שוחט
3/07/2017
אלפים השתתפו בחגיגת המימונה בפארק הרצליה

אלפים השתתפו בחגיגת המימונה בפארק הרצליה

התושבים נהנו ממופעי מוזיקה ומחול לכל המשפחה, מאכלים ותלבושות אותנטיים
19/04/2017
כעשרת אלפים נהנו מהקונצרט הגדול פארק הרצליה

כעשרת אלפים נהנו מהקונצרט הגדול פארק הרצליה

הקונצרט כלל הופעה של שרית חדד במיטב להיטיה, קטעי אופרה וירטואוזיים עם זמרות אופרה
26/07/2016
עוד מהלך לטובת שוויון הזדמנויות - עיריית הרצליה הציבה מתקן כושר נגיש בפארק

עוד מהלך לטובת שוויון הזדמנויות - עיריית הרצליה הציבה מתקן כושר נגיש בפארק

בעיר מוצבים מתקני כושר נגישים גם בגינת פינסקר החדשה ובחוף השרון
19/07/2016
שישי משפחתי בפארק הרצליה

שישי משפחתי בפארק הרצליה

יתקיים לאורך חודש ספטמבר בשעות 16:30 - 18:30
2/09/2015
עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525