אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

הרצאתו של פרופ' צבי אקשטיין - "כשלים ורפורמות בשוק הדיור"

 ""

 

 

"בית קינן" מתכבד להזמינכם להרצאתו של פרופ' צבי אקשטיין, דיקן בית ספר טיומקין לכלכלה, ראש מכון אהרן למדיניות כלכלית, המרכז הבינתחומי הרצליה.

פרופ' אקשטיין כיהן כמשנה לנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר בין השנים 2006-2011.

נושא ההרצאה: "כשלים ורפורמות בשוק הדיור".

 

:רקע על ההרצאה

מחירי הדיור עלו בממוצע ארצי מ-2007 ל-2016 ב-70 אחוזים במונחים ראליים, וכך גם עלה המחיר למ"ר דיור בתל אביב. מחירי הדיור בישראל מאופיינים בכך שהמחיר יורד ככל שמתרחקים מתל אביב בצורה זהה לכל הכיוונים. העיר היחידה שבה המחיר עולה כשמתקרבים אליה היא ירושלים, וגם בה מחיר מ"ר דיור נמוך בכ-25 אחוזים מזה של תל אביב. זו תופעה ידועה המגדירה את תל אביב כאזור מטרופוליני מיוחד בעל ערך כלכלי גבוה מיתר המיקומים. מאידך גיסא, אסטרטגיית התכנון המרכזי מאז אמצע שנות התשעים מייעדת את האוכלוסייה להתגורר באזורים המרוחקים מתל אביב (פריפריה), אבל מוקד הפיתוח העסקי מתמקד בגוש דן, והביקוש לדיור בו אינו פוחת, ואף עולה, בשנים האחרונות.
מאז שנת 2000 עולה צפיפות הדיור במונחי מספר הדירות למשק בית בממוצע ארצי, אך הצפיפות בתל אביב והמרכז עולה יותר. הגידול השנתי של מספר משקי הבית של כ-1.8% בממוצע אינו מוצא ביטוי בגידול הדיור המתוכנן, ובזה שמתממש בממוצע ארצי ובמיוחד בגוש דן. כמו כן, ההשקעה בתשתיות תחבורתיות, ובמיוחד בתחבורה ציבורית בגוש דן, אינה תואמת בהיקפה ובמיקומה את הפריסה של הדיור. בשנות ה-90, עם גל העלייה, הגבירה הממשלה את היצע הדיור בצורה מרשימה בכל הארץ, וכתוצאה מכך חלה ירידת מחירי דיור ראליים מ-1996 עד 2006. גם היום הממשלה עושה מאמצים גדולים להגדלת היצע הדיור ושמה את הורדת מחירי הדיור כיעד מרכזי. 
 יחד עם זאת, פעולות הממשלה בפועל אינן מתמודדות בצורה מסיבית עם הכשלים הרוחביים של שוק הדיור והפיתוח האורבני בישראל. תכניות הדגל של "מחיר למשתכן" ו"הסכמי הגג" עם עיריות ממוקדים מחוץ לגוש דן, ובעיקר בפריפריה. אין מהלך מקיף כלל ארצי היוצר לרשויות המקומיות בכלל, ולאלו של גוש דן במיוחד, תמריץ מסיבי לאשר הגדלה של היצע דיור והשקעה בתשתיות תחבורה ומבני ציבור, כך שהשירות לאזרחים יעלה ויתאים את העדפותיהם על מיקום המגורים. 

לטענתו של פרופ' אקשטיין, רק טיפול כולל בכשלי היצע הדיור בכל הארץ, ובמרכז בפרט, יבטיחו ירידה ראלית ארוכת זמן במחירי הדיור תוך תמיכה בצמיחת המשק וצמצום העוני. למעשה, ללא טיפול כולל לא רק שלא ירדו המחירים – הם גם ימשיכו לעלות, מאחר שישראל שונה ממדינות מערביות בקצב הגבוה של גידול האוכלוסייה בה.
בהרצאתו, יציג פרופ' אקשטיין את המלצותיו בכל הנוגע לשינוי האסטרטגי שיש  לבצע במדיניות הדיור במדינת ישראל.

 

רקע על המרצה:

פרופ' צבי אקשטיין הוא דיקן ביה"ס טיומקין לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה. כמו כן, פרופ' אקשטיין מנהל את מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי, מרצה כפרופסור אורח במחלקה למימון בביה"ס וורטון שבאוניברסיטת פנסילבניה, והוא פרופסור (אמריטוס), ביה"ס לכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

פרופ' אקשטיין כיהן כמשנה לנגיד בנק ישראל, סטנלי פישר בין השנים2006-2011. פרופ' אקשטיין היה יו"ר ועדות השקעה ודירקטור חיצוני של קופות הגמל של בנק לאומי, בנק מרכנתיל וכן דירקטור בחברות ציבוריות. בנוסף, כיהן כיו"ר של ועדות ממשלתיות בנושאי רפורמות מבניות ובמיוחד בתחומי התעסוקה.

 

ההרצאה תתקיים ביום חמישי, 19.10.2017 בשעה 20:00 בחצר "בית קינן", רחוב נתן אלתרמן 51, הרצליה.

ההרצאה פתוחה לקהל הרחב אך מותנית ברישום בקישור -

https://goo.gl/rKPdcj

 

נשמח לראותכם!

 


תאריך 19/10/2017 20:00
כתובת רחוב נתן אלתרמן 51, הרצליה
מיקום בית קינן - בית טבע, סביבה וקהילה
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525