אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               

הקרנה מיוחדת של הסרט התיעודי ״נולד בדיר יאסין״

ההקרנה תלווה בשיחה עם בימאית הסרט נטע שושני * כניסה חופשית

""

 

הקרנה מיוחדת של ״נולד בדיר יאסין״
במסגרת התערוכה ״רצועת הרסס״ בגלרית משכן האמנים

יום ג׳, 12/6, 20:00
גלרית משכן האמנים
יודפת 7
כניסה חופשית

 

אין כניסה לדיר יאסין.
את בתי הכפר הערבי הראשון שכבשו לוחמי המחתרות היהודיות באפריל 1948 הקיפו בגדר סגורה כבר ב- 1951 כשהקימו על רחובותיו את בית החולים הממשלתי לחולי נפש "כפר שאול".

 

אין גם גישה לתיק התמונות והמסמכים הסגור בארכיון צה"ל ומתעד את הטבח שהתרחש שם באותו קרב מכונן. ככלל, דיר יאסין הוא "כתם שחור" בעבר שלנו בישראל, זה לא נושא שאוהבים לדבר עליו אצלנו. הסרט הזה, מתעקש להכנס לדיר יאסין ולספר את סיפורה של פיסת האדמה המקוללת הזו על גלגוליה השונים במאה האחרונה.

 

דרור ניסן מגיע לבית החולים לחולי נפש לקבל לידיו את תיקה הרפואי של אמו חנה. היא היתה מאושפזת שם משנות ה-50 ועד מותה. הבן, שנולד בכפר לאם סכיזופרנית פרנואידית, הופרד מאמו עם לידתו וכעת הוא מנסה להתחקות אחר עברו.

 

המסע של דרור לגילוי סודות עברו מקביל למסע אליו נשאבות אנו, היוצרות - לגילוי סודות אבותינו המייסדים שכבשו את דיר יאסין. מול המצלמה שלנו מתיישבים בפעם הראשונה - לוחמי מחתרות הימין הקיצוני שכבשו את הכפר, המרגלים שנשלחו לעקוב אחריהם מהמחתרת האופוזיציונית, והקברנים - הנערים שנשלחו "לנקות את השטח" לאחר מעשה. דרך זכרונותיהם מצטייר הנרטיב הישראלי המלא של טבח דיר יאסין, על גרסאותיו השונות - טבח המוני וטראומטי או קרב הרואי ומכונן - שתוצאתו - בריחה המונית של ערביי ארץ ישראל שהחלה את בעיית הפליטים הפלסטינית.

 

ההקרנה תלווה בשיחה עם הבמאית נטע שושני

 

 

 


תאריך 12/06/2018 20:00
כתובת יודפת 7, הרצליה
מיקום משכן האמנים הרצליה
מארגן האירוע משכן האמנים הרצליה
הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525