אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

תלמידי הרצליה ישגרו לוויין לחלל | צפו בסרטון ←

הלוויין, ששמו דוכיפת 1 מיועד לקלוט אותות מצוקה ולסייע באיתור מטיילים באזורים שבהם אין קליטה סלולרית
6/01/2014
תלמידי הרצליה ישגרו לוויין לחלל  | צפו בסרטון ← (הגדל)


במשך כשנתיים עבדו התלמידים ב"מרכז המדעים הרצליה" על בניית הלוויין הזעיר הישראלי הראשון, ושמו דוכיפת 1, על שם הציפור הלאומית של ישראל.

 

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוניהלוויין שוקל מעט פחות מק"ג אחד, צורתו קוביה במידות 10X10X10 ס"מ והוא מיועד לחיפוש והצלה.

הלוויין מסוגל לקלוט אותות מצוקה ממטיילים הנמצאים באזורים שבהם אין קליטה סלולרית. המידע הנקלט נאגר בלוויין ומשודר בצירוף נקודת הציון המדויקת של מיקום המטייל אל תחנת הקרע בהרצליה, שם יעובד המידע ויועבר ע"י התלמידים דרך האינטרנט אל תחנת ההצלה הקרובה.

מרכז המדעים הרצליה הוא מוסד חינוכי שבו תלמידי תיכון וחטיבת ביניים מהרצליה לומדים את לימודי המדעים. אחת המעבדות המבוקשות במרכז היא מעבדת הלוויינים והחלל בניהולה של האסטרופיזיקאית ד"ר אנה הלר. את המרכז מנהל ד"ר מאיר אריאל, מהנדס מומחה לעיבוד אותות. במרכז קיימת גם תחנת קרקע לקליטת שידורי לוויינים המאפשרת לתלמידים לעקוב אחרי מסלולי כל הלוויינים המשייטים בחלל ולתקשר איתם בזמן שהם חולפים מעל ישראל.

ראש עיריית הרצליה משה פדלון בירך על הצלחת הפרויקט ומסר כי " עיריית הרצליה שמה לה למטרה לעודד ולטפח מצוינות והצטיינות בקרב תלמידים, והשיגור הקרוב הוא פרי והוכחה להצלחת ההשקעה העירונית המרובה ".

הרכבת הלוויין עצמו מתבצעת ב"חדר נקי" שכולל מערכת היוצרת לחץ פנימי המונע כניסת אבק ולכלוך, מווסתת את הלחות ומסננת את האוויר. בסוף החודש הלוויין יועבר במזוודה אטומה לבדיקות בתא ואקום תרמי בתעשייה האווירית. תא הואקום מדמה את התנאים המתקיימים בסביבה החללית ואת הרעידות שהלוויין סופג במהלך השיגור. אם כל הבדיקות תעבורנה בשלום, יישלח הלוויין כבר בפברואר להכנה לשיגור ברוסיה. השיגור יתבצע מבסיס סובייטי לשעבר לשיגור טילים בליסטיים. דוכיפת מיועד לשיגור כבר באפריל 2014.

כדי להוזיל את עלות השיגור, הלוויין הזעיר מצטרף כ"טרמפיסט" לשיגור של לוויין גדול. לאחר שישוגר הלוויין הגדול, יפלט לאותו מסלול גם הלוויין הזעיר. לאחר שיגורו יהיה דוכיפת הלוויין הזעיר הראשון שיצא את גבולות מדינת ישראל.

 

הפרוייקט בשיתוף משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל וסוכנות החלל הישראלית.

 


 

צפו בסרטון של סוכנות החלל הישראלית המציגה את פרוייקט החלל של "מרכז המדעים הרצליה":

בתמונות:
תלמידים לקראת כניסה ל"חדר נקי"
תלמידים ב"חדר נקי"

צילומים: עיריית הרצליה

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525