אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

בהרצליה כולנו חכמים בשמש

המלצות כלליות להתנהגות נכונה בשרב כבד
26/05/2015
בהרצליה כולנו חכמים בשמש (הגדל)


השמש היא מקור האור והחום שלנו אך היא עלולה להיות גם מקור לנזקים, מחלות לעורנו, אם לא נגן על עצמנו מפני קרינת השמש.

גם החום הכבד עם טמפרטורות גבוהות, השורר כבר היום בכל חלקי הארץ וימשיך גם בחודשים הבאים עלול לסכן חיי אדם בדגש על תינוקות, ילדים, קשישים ובני נוער.

על מנת לצמצם את הנזקים למינימום ואת הפגיעות בנפש מפאת החום הכבד ולפני שיוצאים החוצה חשוב לנהוג לפי כמה כללים ולהיות חכמים בשמש.

1.הרבו בשתיית נוזלים: יש לשתות כמויות מספיקות של מים אף מעבר לתחושת הצימאון. מומלץ לשתות כ- 3 ליטר מים ביום. שתייה קרה עדיפה על פני שתייה חמה. הרבו בשתיית מים על פני כל שתייה ממותקת.

2. יצאתם מהבית? יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר. יש לוודא הגנה מפני השמש בעיקר בקרב תינוקות וילדים - באמצעות כובעים, קרם הגנה ולבוש מתאים.

3. תינוקות ברכב: יש להימנע לחלוטין מהשארת ילדים ותינוקות ברכב סגור. הטמפרטורה ברכבים סגורים מזנקת בתוך דקות ועלולה לגרום למכת חום ואף למוות. אין להשאיר תינוקות וילדים ללא השגחה ברכב - גם אם משאירים ברכב חלונות פתוחים!! במידת הצורך, יש להשאיר בעבורם שתייה קרה, מזגן דולק ומבוגר אחראי ברכב.

4. פעילות ספורטיבית: יש להימנע לחלוטין מפעילות ספורטיבית במהלך שעות החום הכבד. במידה ומבצעים פעילות ספורטיבית בשעות הערב ולאחר עומס החום, יש לשים לב להקפיד על שתייה מרובה ועל הפחתת מאמץ.

5. יוצאים לים? יש להקפיד על מריחת הגוף בקרמים בעלי מקדמי הגנה גבוהים ביותר, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ולהימנע משהייה בחופים בשעות החום הכבד אחרי השעה 10:00. עדיף לרחוץ בים בשעות הבוקר ובשעות אחה"צ, מהשעה 16:00 אז הטמפרטורות נוחות יותר. בנוסף, יש לשים לב לרחוץ רק בחופים מוכרזים בהם יש מציל.

6. עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד: יש לקחת הפסקות ארוכות יותר בצל או במקום ממוזג ולהרבות בשתייה.

7. אם מופיעים סימני התייבשות - דוגמת כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק מיידית כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר ולהרבות בשתייה אף מעבר לתחושת הצימאון.

8. במידה ומופיעים סימני פגיעת חום - דוגמת התעלפות, יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101. עד הגעת צוותי מד"א, יש לבצע קירור מידי של הנפגע תוך הפשטתו מבגדיו, התזת מי ברז והשבת רוח על גופו.

 

אין בהנחיות המפורטות אלו להקנות סמכויות טיפול או אבחון מעבר לידיעותיך. ואינן באות להחליף את פעולות ההצלה באופן מקצועי. יש להתקשר למד"א בטלפון 101.

שבעת הכללים עליהם לשמור כדי להיות חכם בשמש

ח
חיפוש צל
כ כובע
מ משקפי שמש


ב ביגוד
ש שעות בטוחות
מ מקדם הגנה
ש שתיה

 


 

ניתן להרשם לקורס עזרה ראשונה והחייאה וקבלת חומר הדרכה בנושא חכמים בשמש
ביחידת הבריאות העירונית 09-9705206

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525