אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

בהוראת בית המשפט העליון פעילות שדה התעופה בהרצליה תופסק לחלוטין בסוף חודש אוגוסט

כך החליט כל רשויות המדינה, בראשות משרד הבטחון, התחבורה והיועץ המשפטי לממשלה,
תומכות בסגירתו והפיכת השטח למגורים לטובת תושבי האזור
12/08/2015
הגדל

 

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון: "אני שמח שבסוף החודש יושב השקט והבטחון לתושבים. אני מקווה שבקרוב הם גם יזכו לשכנים חדשים ולשטחי פנאי רבים. התוכניות כבר מוכנות אצלנו לרווחת כולם"

 

קישור לדף הפייסבוק העירוני

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוניהולך ומתקרב פינויו של שדה התעופה בהרצליה לרווחת תושבי האזור. היום החליטו שופטי בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ, חנן מלצר, יצחק עמית ואורי שהם, כי החל מסוף החודש, ה- 31 באוגוסט, יופסקו בו הטיסות כליל.

בכך הם דחו את בקשת משתמשי שדה התעופה והאלוף במיל' הרצל בודינגר להאריך את מועד צו הביניים שהוציא בית המשפט בנושא. בנימוקיהם לדחיית הבקשה ציינו השופטים כי עיריות הרצליה, רעננה וכפר שמריהו כמו גם הגורמים הממשלתיים, שר התחבורה, רשות שדות התעופה, רשות התעופה האזרחית, היועץ המשפטי לממשלה ועוד, התנגדו לבקשת ההארכה.

"צו הביניים היה מוגבל מלכתחילה בזמן", קבעו השופטים. "ולא השתכנענו כי הארכתו מעבר לסוף אוגוסט תתרום עוד לקידום הפתרונות המהותיים המתבקשים כמכלול. הם ילובנו בעת שמיעת ההתנגדות לצו על תנאי". השופטים ביקשו לקבוע הדיון בהקדם מייד לאחר לאחר הפגרה.

על פי כל הגורמים הרשמיים שדה התעופה, המסכן את שלומם של תושבי הרצליה, רעננה, כפר שמריהו והסביבה, אמור היה להיסגר ב 15 לאפריל השנה ובשטח המתפנה, 160 דונם, אמורות לקום כ 15 אלף יחידות דיור עם מיגוון של שטחים ירוקים.

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה, התחייב ש 25 אחוז מהבנייה תהיה במחירים מוזלים לזוגות צעירים. משתמשי שדה התעופה והאלוף במיל, מפקד חיל אוויר לשעבר, הרצל בודינגר, הגישו, מעט לפני מועד הפינוי, עתירה לבג"צ באמצעות עורכי הדין אלון גלנט, ינקי פפר ואיתי קריידן.

בתגובות לבג"צ שהוגשו בימים האחרונים מסתמן כי כל הגופים הקשורים לשדה תומכים בפינויו המיידי, זאת ללא קשר לחלופה שאמורה הייתה להיות בשדה התעופה בעין שמר ושאינה ישימה.

מתגובתה של רשות שדות התעופה לבג"צ כי הפעלת השדה גורמת למדינה הפסדים בסך כ-15 מיליון שקל בשנה. גם התגובות לבג"צ של המועצה לתכנון ובנייה, היועץ המשפטי לממשלה, שר התחבורה ושר הבטחון, קובעות חד משמעית שיש להפסיק את פעילות השדה והעסקים הנמצאים בו ללא שום קשר למציאת שדה חלופי. הגורמים גם טוענים כי כמעט לכל הפעילויות ישנן חלופות וכי העותרים ידעו מזמן על הכוונה לסגירתו ולכן אין עוד תוקף להארכת צו הביניים.

רשות שדות התעופה הציגה לבג"צ פתרונות חלופיים לחניית 108 המטוסים, בשדות התעופה במחניים, שדה דב, חיפה ושדה תימן. הרשות אמרה לבית המשפט כי למכוני הבדק נמצאו בשלב זה פתרונות חלקיים בלבד. בנתיים הוציאו רשות שדות התעופה ומשרד הבטחון מכרז לבחינת חלופות לשדה התעופה בהרצליה במקום השדה בעין שמר. זאת מאחר ובעין שמר הזזת המתקן הצבאי אמורה לעלות סכום של כ 500 מיליון שקל ומשרד הבטחון מתנגד לכך.

עיריות הרצליה, רעננה וכפר שמריהו, באמצעות עורך הדין ליאור כץ, דוחים גם הם בתוקף את הבקשה להארכת הפעילות בשדה. זאת בנימוק שפינוי השדה היה מוחלט וידוע כבר עשרות שנים והוא משמש "תחביב יקר לבעלי ממון ופנאי". עו"ד כץ מציין כי 90 אחוז מהפעילות בו היא לימודי טיס וטיסות חוויה בשמי הארץ המופעלות על ידי חברות פרטיות.

עלות לימודי טייס נאמדת במאות אלפי שקלים. "מדובר בבעלי עסקים אשר מעדיפים להמשיך ולהתפרנס מעשירי הארץ אולי מהחשש שאלה יטרחו בנסיעה של שעה או שעתיים רק לשם טיסות להנאתם", מוסיף כץ. עו"ד כץ צירף לתגובתו מכתבים מ18 מתושבי האזור המופנים לעיריות ולבית המשפט העליון ובהם נכתב על הסבל הרב והסכנה הנגרמים להם בעקבות הפעלת השדה.

"העותרים עשו להם שיטה לנסות ולדחות את הקץ האמצעות בקשות חוזרות ונשנות על אותו הדבר. פעם כ'הבהרה', פעם כ'הרחבה' ופעם כ'הארכה'. הם גם לא מפרטים את היקף הפעילות בשדה והעסקים הנמצאים בו".

כץ מסכם: "אי אפשר שלא להזכיר את אי חוקיותו של השדה לגביה נפסק בעבר 'תופעה ששלטון החוק אינו יכול להשלים עמה'".

כדאי לציין שעיריות רעננה הרצליה וכפר שמריהו נאבקות כבר יותר מעשרים שנה על פינוי השדה והפיכת השטח למגורים, דבר יוזיל את מחירי הנדל"ן במרכז הארץ.

במאבק לסגירת השדה הייתה גם מעורבות רבה של תושבים במאבק אזרחי, בינהם שלומי אילתי שהגיש בג"צ לפינויו בעבר, וברוך איילון, שהצטרף כמשיב לבג"צ הנוכחי. שניהם תושבי הרצליה. ראשי העיריות של רעננה, כפר שמריהו והרצליה לא מסתירים את שביעות רצונם מההחלטה של בג"צ להפסקת הטיסות ופינויו המסתמן של השדה.

משה פדלון, ראש עיריית הרצליה. "מדי בוקר אני קם בחשש שמע יקרה משהו לתושבים ליד השדה. יש שם בתי מגורים רבים, גני ילדים ובתי ספר, ממש במסלולי הנחיתה. אני שמח שבסוף החודש יושב השקט והבטחון לתושבים. אני מקווה שבקרוב הם גם יזכו לשכנים חדשים ולשטחי פנאי רבים. התוכניות כבר מוכנות אצלנו לרווחת כולם".

 

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525