אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

פסיכולוגים ועובדים סוציאליים והשירות הפסיכולוגי בעיריית הרצליה מציעים: אמצעים להתמודדות עם חרדה ופחד

13/10/2015
פסיכולוגים ועובדים סוציאליים והשירות הפסיכולוגי בעיריית הרצליה מציעים: אמצעים להתמודדות עם חרדה ופחד (הגדל)

  
המצב הביטחוני מערער את תחושת הביטחון האישי של ילדים, בני נוער ומבוגרים כאחד. כדי לנסות לתת מענה לשאלות אופייניות, מציעים פסיכולוגים ועובדים סוציאליים מומחים ממחלקת הרווחה והשירות הפסיכולוגי בהרצליה, הנחיות להתמודדות עם המצב:

 

קישור לדף הפייסבוק העירוני

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוני

  

קודם כל יש להבין כי חרדה ופחד הם בגדר תופעה נורמלית וחשוב לתת להם לגיטימציה. יש לאפשר ביטוי לרגשות העולים כתוצאה מאובדן תחושת הביטחון האישית והקהילתית.

דרכי התמודדות מומלצות עם חרדה ופחד - השתדלו להימצא בנוכחות אנשים נוספים, לשתף אותם בחששות ובתחושות שלכם. כאשר מדובר בילדים צעירים, הימנעו ככל האפשר מצפייה בטלוויזיה או מהאזנה לחדשות ונסו להמשיך בקיום שגרת היום הרגילה ככל שניתן.

אם אתם חשים שהמצוקה משבשת את היכולת להמשיך ולשמור על השגרה, מומלץ לפנות לגורמים מקצועיים: לפנות לנט"ל 1800363363 או לער"ן 098848332 או לעמותות סיוע נוספות.

 


 
מקבץ שאלות ותשובות לילדים ובני נוער:

איך מזהים שהילד שלי נמצא בחרדה?
ילדים המתנהגים בצורה לא אופיינית - נצמדים להורים ומסרבים ללכת לגן, לבית הספר, לחברים ולפעילויות אחרות, חוששים שההורים ייצאו מהבית, מבקשים לישון עם ההורים, אינם מצליחים להתרכז בלימודים. דברו איתם, נסו להבין את הפחד והחששות ולהחזיר להם את תחושת השליטה והביטחון. 

יכול להיות שמחבל יתקוף אותי (ילדים בגיל הגן)?
הצעה להסבר: אתה יודע שהמבוגרים שומרים עליך וסביבך נמצאים ההורים, הגננת, הסייעות, השומר והסיירת של השיטור העירוני. אנחנו כל הזמן שומרים עליך ובאמת עושים הרבה מאמצים כדי שתהיה בשקט בגן.
בוא נחשוב איך אנחנו שומרים על עצמנו ואיך ולמי פונים לעזרה אם מרגישים פחד.... ספר לי אם פעם הרגשת פחד ממשהו ואיך הרגעת את עצמך? תראה, כאן בהרצליה לא היו מקרים מפחידים, אנחנו יודעים שיש הרבה שמירה וזה תפקיד המבוגרים לשמור עליך.

איך אני יכול להגן על עצמי (גיל בית ספר יסודי)?
עליך להישמע להנחיות של המבוגרים. עליך להיות ערני לגבי דברים השונים מהשגרה המוכרת ולדווח עליהם למבוגר מוכר. רצוי מאד שלא תהיה לבד, אלא יחד עם חברים או משפחה. להיות זהיר ולא להיגרר להרפתקאות מיותרות ולדווח להורים היכן אתה נמצא.

אילו דברים מעשיים יוסיפו לתחושת הביטחון שלי (בני נוער)?
לא להיות לבד. להיות ערני לדברים יוצאי דופן ולהיות זהיר ומחושב בלי לקחת סיכונים מיותרים.

ההורים משגעים אותי, דואגים יותר מדי ואני מרגיש שלא סומכים עלי, מה עושים?
מומלץ לקיים עם ההורים שיחה על הדברים שיתרמו לתחושת הביטחון שלכם ושלהם. שתפו זה את זה בתחושות ובחששות.
 
 

 

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525