אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

עיריית הרצליה מקדמת תוכנית ענק של פינוי-בינוי בשכונת יד-התשעה

התוכנית כוללת פינוי 1,500 דירות קיימות ובניית כ- 6,000 יחידות דיור, כ- 100,000 מ"ר של שטחי תעסוקה ומסחר בשטח כולל של כ-250 דונם
8/11/2016
עיריית הרצליה מקדמת תוכנית ענק של פינוי-בינוי בשכונת יד-התשעה (הגדל)
 

ועדת השיפוט של עיריית הרצליה הכריזה על בחירתם של קבוצות היזמים דימרי – בוני הארץ ו- NBS ישראל לתכנון פרויקט פינוי-בינוי בשכונת יד התשעה.  הוועדה החליטה לקדם שילוב של שתי התוכניות, אשר זכו בניקוד הגבוה ביותר במדדי איכות. בעוד מספר חודשים יועברו לדיון בוועדה המקומית ולאחר מכן יוצגו לציבור בהליך "שיתוף ציבור" על מנת לקבל התייחסות והערות.

 

 

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוני

  

בשכונת יד התשעה, הממוקמת בצפון-מזרח הרצליה, קיימות כ-1,500 יחידות דיור, רובן בשיכוני "רכבת" ישנים. שנים רבות לא ניתן היה לקדם בה תכנית לפינוי בינוי, בשל פעילותו של שדה התעופה, שהביאה לכך שהוטלו הגבלות מחמירות על גובה המבנים בשכונה. בעקבות ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בהמשך להחלטה קודמת של בית המשפט, כי שדה התעופה יפונה בעוד כשנתיים, נסללה הדרך לקדם תכניות להתחדשות עירונית בשכונה.

כזכור, בכנס נדל"ן שנערך בשנה שעברה באילת, הכריז ראש העיר, משה פדלון על הקול קורא ופירט את חזונו: "אנחנו רוצים לראות תכנית פינוי בינוי על כל השכונה". על פי מתווה העירייה, חלק בלתי מבוטל מהתוכנית יכלול שטחי תעסוקה שיוקמו בצידה הצפוני של השכונה, סמוך לכביש 531 ולתחנת הרכבת העוברת בין רעננה להרצליה, באופן ש-70% מהתוכנית יהיו שטחי מגורים ו-30% שטחי תעסוקה ומסחר.

בעקבות פרסום ה"קול קורא" הגיעו מאות יזמים ומתכננים מרחבי הארץ והעולם. ומגישי ההצעות התבקשו להציג מתווה כולל להתחדשות עירונית בשכונה, תוך התייחסות לענייני צפיפות, דיור בהישג יד, שטחים ציבוריים, חיי קהילה, שירותים, תעסוקה וניידות.

4 הצעות אשר זכו בניקוד הגבוה ביותר, עלו לשלב הגמר בתחרות ונידונו על ידי ועדת שיפוט, אשר כללה, בין היתר, את ראש העיר, מר משה פדלון, מהנדס העיר, מייק סקה, יועצים משפטיים, חברי מועצה, נציגי ציבור ועוד.

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, אשר יזם את פתיחת התכנון לתחרות, התייחס לתוצאותיה ואמר: "מדובר בפרוייקט בסדר גודל שלא היה כמוהו במדינת ישראל. התוכנית שמה דגש על התחדשות עירונית תוך שימור אופייה הייחודי וההיסטורי של השכונה חיבור לעורקי התחבורה והעיר. בין המדדים שהביאו לניקוד הגבוה לתוכניות הזוכות היה הביטוי של גישה תכנונית רעננה ויצירתית יחד עם העובדה שהן לחלוטין ישימות לביצוע מעשי בפועל". פדלון ציין כי "הפוטנציאל האדיר של השטח ומיקומו האסטרטגי בין צירי תחבורה נגישים - כביש 531 ותחנת הרכבת - מביא לכך שבתכנון הזה השמים הם הגבול".

סגנית ומ"מ ראש העיר, מאיה כץ ציינה כי "הפרויקט הכרחי לשיפור תנאי המגורים של תושבי השכונה ומהווה נדבך נוסף בפעילותנו להוספת אלפי יחידות דיור שישמשו את צעירי העיר שמעוניינים להמשיך לחיות בעיר בה גדלו וחונכו. במסגרת הפרויקט עמדנו על כך שהאזור יקבל תפנית משמעותית בפיתוח תשתיות התחבורה, החניות ונראות השכונה".

מנכ"ל העירייה, יהודה בן עזרא אמר: "לשכונת יד התשעה יש חלק חשוב בהתחדשות העירונית שמתחוללת בהרצליה. ההצעות שהוצגו בפנינו יאפשרו לקבל את הפתרונות הטובים ביותר שימצבו את יד התשעה כשכונה איכותית המציעה לדייריה שירותים ותשתיות ברמה גבוהה".

מהנדס העיר, אדריכל מייק סקה, ציין כי "קיבלנו תכניות מעניינות ויצירתיות, לכל אחת מהתוכניות הזוכות היו יתרונות בולטים בין אם בהתייחסות לפתרונות תחבורה ובין אם התייחסות לשימור תוך ריענון אופייה ההיסטורי של השכונה הוותיקה. גיבוש תכנון משולב, הממזג בין יתרונות שתי התוכניות יביא לתוצאה התכנונית הטובה והישימה ביותר".

 


 

שכונת יד התשעה, הממוקמת באזור הצפון מזרחי של העיר, הינה אחת השכונות המיועדות להתחדשות עירונית כוללת. מיקומה האסטרטגי של השכונה מהווה כניסה ראשית לעיר מכיוון צפון. בנוסף, היא מאופיינת בנגישות תחבורתית גבוהה: סמוך לכביש 531, לציר עירוני ראשי, לכביש 20, כביש 2 ובעתיד תהיה סמוכה לתוואי הרכבת ולתחנת רכבת.

השכונה משתרעת על פני כ-250 דונם ומכילה מבני מגורים אשר נבנו בשנות ה-50 וה-60. במשך השנים השקיעה העירייה בשטחים ובתשתיות הציבוריות, אך בנייני המגורים התיישנו ללא שיקום. תנופת ההתחדשות בעיר מהווה הזדמנות חד פעמית לחידוש כולל של השכונה.

תכנית המתאר העירונית של הרצליה, קבעה כי עד לשנת היעד 2030 תגדל אוכלוסיית העיר הרצליה מ-90,000 תושבים כיום ל-180,000. חלק משמעותי מהגידול המתוכנן מתבסס על תוספת יחידות דיור בפרויקטים של התחדשות עירונית, חלקם בפינוי בינוי, חלקם בתמ"א 38 או בתכניות בניין עיר אחרות.

במהלך השנה האחרונה שלחה העירייה מכתבים לתושבי השכונה, בהם הבהירה כי יזמים הפונים אליהם בהצעות שונות פועלים על דעת עצמם ואינם מטעם העירייה. לפיכך, הציעה העירייה לתושבים לא להיקשר ולחתום כעת ליזם זה או אחר, ולפנות למחלקה להתחדשות עירונית בעירייה לצורך קבלת מידע (שאינו כולל ייעוץ משפטי) בנוגע להתחדשות עירונית בשכונה.

בימים אלו תפרסם העירייה בקרב תושבי השכונה את דבר ההחלטה על המהלך התכנוני החדש, יחד עם פרטים למוקד בירור מידע.

 


 

רקע על התוכניות הזוכות:


התכנית של קבוצת NBS ישראל
שדרת הולכי רגל ואופניים מהווה את מהות הקונספט התכנוני של הצעה זו. השדרה הרחבה חוצה את כל שכונת יד התשעה ומאפשרת נגישות רגלית יעילה למוקדי התחבורה העיקריים. חיבורה של השדרה אל תחנת הרכבת החדשה כביש 531 מוצע באמצעות גשר עילי ישיר. לאורך השדרה מוצעות מספר כיכרות ורחבות בגדלים ושימושים מעורבים של מגורים, מסחר ומבני ציבור. הבינוי לאורך השדרה ובפנים השכונה הינו מרקמי גבוה אשר משלב מגדלי מגורים וגינות בכל בלוק בינוי עירוני. בסמיכות לתחנת הרכבת מוצע מתחם מגדלים בדגש שימוש לתעסוקה.
 


תכנית י.ח. דימרי / בוני הארץ הטובה 
ההצעה מאפשרת מספר סוגים מגוונים של בינוי, בהתייחסות לדפנותיה השונות של השכונה. בסמיכות לכביש 531 ולתחנת הרכבת מתוכננים מגדלי קרית התעסוקה. לאורך שדרות ירושלים מוצעים מגדלי מגורים עם עירוב שימושים למסחר. בלב הפרוייקט, במרכזה הגאוגרפי של השכונה מוצע מוקד מרחבי ייחודי, המשדרג את מרקם הבינוי הקיים של המבנים הדו קומתיים. במתחם זה משתלבים שימושים שונים כגון דירות סטודיו ובר השגה, גלריות אמנות, מבני ציבור זעירים ושטחי מסחר בקומת הקרקע. 
 
 


 

תמונות של שכונת יד-התשעה (נכון להיום).
צילום: עיריית הרצליה.

  

 

""
 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525