אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

יוזמה חדשה של תושבים בהרצליה: להגן ולטפח את תל מיכל

המיזם הוא תוצר נוסף של קורס בנושא קיימות וסביבה שעיריית הרצליה ערכה לבני הגיל השלישי
9/11/2016
יוזמה חדשה של תושבים בהרצליה: להגן ולטפח את תל מיכל (הגדל)
 

מי שמגיע בימים האחרונים לתל מיכל יכול להתרשם מהשינוי הגדול שחל בו. זאת לאחר שקבוצת מתנדבים הגיעו ביום חמישי למקום וערכו בו פעולות ניקיון ובשבת קיימו סיור לתושבי הרצליה להיכרות עם הארכיאולוגיה והאקולוגיה של התל.

 

 

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוני

  

הפעילות הזו היא התחלתו של מיזם חדש שקבוצת המתנדבים לקחה על עצמה בעקבות קורס בנושא קיימות וסביבה "ותיקים בסביבה", שעיריית הרצליה ערכה לבני הגיל השלישי בייזום ובמימון המשרד להגנת הסביבה וג'וינט ישראל –אשל, ובו קיבלו המשתתפים הדרכה וכלים כיצד לא רק לדעת על הסביבה באופן תאורטי אלא גם כיצד לפעול על מנת לשנות ולהשפיע עליה בפועל.

בעקבות הקורס יזמה קבוצה אחרת של משתתפים את היוזמה לשתול בפארק הרצליה (ליד קפה תפוז) חורשת עצי פרי שפירותיה יהיו מיועדים לתושבים, ועכשיו יוצאת לפועל יוזמה נוספת.

הצוות שבחר לעסוק בתל מיכל לא מספק בפעילות שהייתה ושם לו למטרה להביא את האתר לידיעת הציבור. לשם כך הוא פועל לפיתוח שבילים, הנגשת מידע, פיתוח הצפרות, שימור הצמחייה, שילוב האתר בשביל ישראל, ולהבאת התכניות עירוניות במקום לידיעת התושבים. בהמשך גם מתוכנן יום שיא עם פעילות ענפה בנושאים מגוונים בתל המתאימה לכל הגילאים.

הסיור בתל היה בשיתוף קהילת ת"א-יפו והסביבה של החברה להגנת הטבע.

תל מיכל הינו אתר ארכיאולוגי בן 4,000 שנה הנמצא ממש מתחת לאפנו, בקצה אזור התעשייה של הרצליה ומתנוסס מעל המרינה. מי לא היה שם: הפרסים, הישראלים, הצלבנים והמוסלמים. כולם בנו שם עיר מסחר ותעשייה משגשגת עם נמל, גתות להכנת יין, כבשנים להכנת כדים, וגם בית קברות. רוב הממצאים נמצאים במחסני רשות העתיקות או קבורים עמוק, אבל את הגתות ניתן עוד לראות ולהתרשם מהתעשייה הענפה שהייתה שם.
אבל תל מיכל הוא לא רק אתר ארכיאולוגי, אלא שטח פתוח טבעי, האחרון בהרצליה, המחביא בתוכו עושר של מיני צמחים ייחודיים למישור החוף ונדירים, חלקם בסכנת הכחדה. בתל ניתן למצוא מינים כמו החרצית הדו-גונית ובעלי חיים שכמעט ולא ניתן למצוא אותם במקומות אחרים במישור החוף כגון ארנבות, שועלים, וכמובן זוחלים למיניהם ועופות מיוחדים.

ראש עיריית הרצליה משה פדלון אמר "זוהי כבר יוזמה שנייה של משתתפי הקורס שערכנו ואני מברך על הגישה הרצינית והאיכפתיות של המשתתפים".

 

מנכ"ל העירייה יהודה בן עזרא ציין כי "עיריית הרצליה מעודדת יוזמות שנועדו לתרום לאיכות החיים והסביבה של כולנו בעיר. אני שמח אחד הפרויקטים הראשונים של משתתפי הקורס הוא בתל מיכל, אזור שהוא חשוב מבחינה ארכיאולוגית ואקולוגית ונמצא קרוב כל כך".

 


תמונה מפעילות הניקיון בתל מיכל.
צילום: מיכה בראל.

 

 

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525