אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

הרצליה פורצת דרך גם בחלל: דוכיפת 2, לוויין התלמידים של 'מרכז המדעים' ישוגר לחלל ב-26.3

גודלו 10X10X22.7 ס"מ ומשקלו 1.8 ק"ג
14/03/2017
הרצליה פורצת דרך גם בחלל: דוכיפת 2, לוויין התלמידים של 'מרכז המדעים' ישוגר לחלל ב-26.3 (הגדל)

 

דוכיפת 1 שפותח גם הוא ע"י תלמידי מרכז המדעים, שוגר ביוני 2014 וממשיך להיות פעיל בחלל, הרבה מעבר להערכה המקורית.


 

רישום לדיוור הישיר

קישור לדף הפייסבוק העירוני

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוני

 

הקדמה ההרצליינית ממשיכה לשבור שיאים: לוויין התלמידים הזעיר "דוכיפת 2", מיזם של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע ועיריית הרצליה, ישוגר בבוקר יום רביעי השבוע, 22 במרץ, שעון ישראל, לתחנת החלל הבינלאומית מלווה בנחיל של 28 לוויינים זעירים מהעולם. מטרת נחיל הלוויינים תהיה למפות את השכבות העליונות של האטמוספרה, דבר שיסייע בין השאר בהעברת אותות GPS.

דוכיפת 2 הוא לוויין התלמידים היחיד שישוגר, בעוד שאר הלוויינים נבנו בידי סטודנטים וחוקרים מהעולם. שיגורו אל תחנת החלל הבינלאומית יעשה מ"קייפ קנוורל" בארה"ב על גבי משגר "אטלס-5", משם יועבר אל חלקה היפני של תחנת החלל ולאחר כחודש וחצי יישלח לחלל באמצעות זרוע רובוטית מיוחדת שיפעילו האסטרונאוטים.

ראש עיריית הרצליה משה פדלון אמר כי "הפרויקטים של דוכיפת 1 ודוכיפת 2 והשיגור הקרוב הם הישג אדיר בכל קנה מידה ומעידים הן על הצלחת ההשקעה העירונית הגבוהה שלנו בחינוך בכלל ובחינוך המדעי בפרט, והן על הרמה הגבוהה של בני הנוער בהרצליה. אין לי ספק כי בכך אנו תורמים לקידום עתידה הטכנולוגי והמדעי של ישראל".

לדברי שר המדע אופיר אקוניס, "דוכיפת 2 הוא לא רק מיזם חינוכי המקרב את החלל לבני נוער וסולל את הדרך לדור המחר, אלא גם מיזם מחקר בינלאומי. שיגור הלוויין הוא צעד נוסף של המשרד לקידום החינוך לחלל, המחקר והמודעות הציבורית לנושא".

דוכיפת 2 הוא הלוויין הזעיר השני שפיתחו תלמידי מרכז המדעים. גודלו 10X10X22.7 ס"מ ומשקלו 1.8 ק"ג. דוכיפת 1, שפותח גם הוא ע"י תלמידים במרכז המדעים בהרצליה, שוגר ביוני 2014 ועודנו פעיל בחלל, הרבה מעבר להערכה המקורית.

הלוויין ישוגר במסגרת מיזם QB50 של האיחוד האירופי, יחד עם לוויינים שבנו סטודנטים מבלגיה, טורקיה, דרום אפריקה, אוסטרליה, גרמניה, צרפת, דרום קוריאה ועוד. מתוך 50 הקבוצות מהעולם שהחלו לעבוד על לוויינים, רק 28 עברו את הבדיקות הקפדניות של נאס"א, ובהן הקבוצה הישראלית.

מנכ"ל העירייה יהודה בן עזרא אמר "ברכותיי לתלמידי מרכז המדעים שלנו ששוב מגלים יכולות מדהימות, התורמות לקידום הפיתוח הטכנולוגי מדעי של ישראל. אלו הם הפירות שאנו קוצרים הודות לחזון ראש העיר וראשי מערכת החינוך, להשקעה העירונית האדירה ולעשייה החינוכית המרשימה במוסדות החינוך בעיר".

יותר מ-80 תלמידים - מהרצליה, אופקים, ירוחם, עפרה, מחוּרה (הפזורה הבדואית) - עמלו בשנתיים האחרונות על פיתוח דוכיפת 2. התלמידים עבדו בעשרה צוותים ולרשותם עמדו חדר נקי, מעבדת אלקטרוניקה ותחנת קרקע לתקשורת עם לוויינים. כל צוות היה אחראי על תחום אחר, כגון בחינת המפרט הטכני, תכנות מערכת ההפעלה, פענוח נתוני הלוויין, בקרה, הנדסת מערכת ועוד. לדברי ד"ר מאיר אריאל, מנהל מרכז המדעים הרצליה, מעבר לבגרות חמש יחידות במדעי ההנדסה, זכו בני הנוער במיזם להיות חלק מתכנון מעשי של פרויקט הנדסי, המתבצע בתנאים דומים לאלו שבתעשיות החלל בישראל ובעולם.

את התלמידים ליוו מהנדסים מהאקדמיה וממפעל מבת חלל בתעשייה האווירית. הלוויין עבר בהצלחה את הבדיקות שנעשו בחדר הנקי במפעל החלל של התעשייה האווירית: דימוי סביבת חלל, בדיקות סביבתיות כגון הרעדה ובדיקות בתא ואקום, שחשפו את הלוויין לריק ולטמפרטורות הקיצוניות בחלל.

גודלם הזעיר של הלוויינים אינו עולה על גודל של קרטון חלב ולכן גם עלותם נמוכה יחסית. דוכיפת 2 מצויד במערכת בקרה מתוחכמת, המכוונת את הלוויין בחלל כדי לאפשר לציוד המדעי המותקן עליו לבצע מדידות מדויקות. מערכת זו מסוגלת גם להפחית את החיכוך של הלוויין עם חלקיקי האטמוספֵרה ובכך מאריכה את זמן החיים שלו במסלול.

לשכבות העליונות של האטמוספרה יש חשיבות רבה בתעבורת אותות GPS וגלי רדיו לטווחים ארוכים על פני כדור הארץ. הנתונים יועברו לתחנת הקרקע במרכז המדעים הרצליה, שם יפענחו אותם התלמידים, ולמינהלת המיזם ולתחנות קרקע של קבוצות נוספות בעולם. כעבור שנה צפויים הלוויינים להנמיך טוס ולהתפרק באטמוספרה. בתמונה: לוויין דוכיפת 2.
צילום: עיריית הרצליה.
 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525