אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני         קבילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה      צלילי קיץ 2019 - צפו בתוכנייה

תערוכה חדשה ב"בית ראשונים": מחווה למילה הכתובה - הרצליה בראי העברית

פתיחת התערוכה - 27 באפריל
25/04/2017
תערוכה חדשה ב"בית ראשונים": מחווה למילה הכתובה - הרצליה בראי העברית (הגדל)

  

מוזיאון "בית ראשונים" מצדיע לשפה העברית ופותח ביום חמישי, ה-27.4, את התערוכה "מחווה למילה הכתובה - הרצליה בראי העברית".

 

 

רישום לדיוור הישיר

קישור לדף הפייסבוק העירוני

הירשמו
לדיוור
הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוני

  

 

בתערוכה, המתייחסת לעשורים הראשונים במושבה הצעירה, ליקט ארכיון "בית ראשונים" טקסטים שונים, רשמיים וגם היתוליים, אשר יחד מעניקים לנו נקודת מבט על המאבק להשלטת העברית וגלגולי השפה בהרצליה.

כך, לדוגמה, נמצאו עותקים של עיתון סאטירי מקומי בשם "המריצה" שנכתב ע"י ותיקי המתיישבים: מנחם אוריאלי, אהרן חרסינה ויצחק קרן-צבי, ועסק בענייני השעה. כך גם הודעות רשמיות של וועד המושבה, לימים המועצה המקומית הרצליה, אשר פנתה באמצעותן לציבור הרחב, בעידן של טרום אינטרנט וכלי תקשורת דיגיטליים אחרים. כך למשל, יש הודעות שעסקו בהנחיות לשימוש בשפה העברית בלבד, גיוס התושבים בעתות חרום, עדכון תקנות ונהלים ועוד.

במקביל, פנה "בית ראשונים" לבלשן ד"ר רוביק רוזנטל, אשר הכין במיוחד עבור ערב הפתיחה של התערוכה הרצאה העוסקת במקומה של השפה העברית במושבה הרצליה. כמו כן, בשיתוף עם צוות ארכיון "בית ראשונים" נכתב 'מילון הרצליאני, המכיל מילים ומושגים מחיי היום-יום של פעם (מופיע באתר 'הזירה הלשונית'.

ראש עיריית הרצליה משה פדלון אמר "תחיית השפה העברית היא נס שהתגשם הרבה מאוד הודות לדבקותם ונחישותם של המתיישבים הראשונים, בהם גם ועד המושבה הרצליה, שהתעקשו על השימוש בעברית בלבד".

מנכ"ל העירייה יהודה בן עזרא אמר "עיריית הרצליה מעודדת יוזמות עירוניות, דוגמת זו של בית ראשונים, אשר מציגות בפנינו את המורשת התרבותית העשירה של עירנו תוך מתן מקום של כבוד לשפה העברית".ערב הפתיחה, במעמד ראש העיר מר משה פדלון, יתקיים ביום חמישי, 27/4/17, בשעה 19:00 בגינת מוזיאון "בית ראשונים". 

 


 

תמונה מתוך התערוכה.
צילומים: מוזיאון "בית ראשונים".

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525