אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני              תוכנית מתאר - המפגש הקרוב 

מנגבה להרצליה ובחזרה

התערוכה השנתית "תש"ח בהרצליה" תעלה בחודש אפריל לקראת יום העצמאות
13/03/2018
מנגבה להרצליה ובחזרה (הגדל)
 

תערוכה של בית ראשונים "תש"ח בהרצליה" הפגישה את מתנדבי המוזיאון עם חברי קיבוץ נגבה, שבזמן המלחמה פונו כילדים להרצליה. היו דמעות, חיוכים ושפע סיפורים.

 

 

קישום לדיוור ישיר

הצטרפות לפייסבוק העירוני

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוני

 

 

הרבה צחוק מהול בדמעות היה במפגש המרגש שנערך ביום שלישי השבוע, כאשר חמישה מילדי קיבוץ נגבה שפונו מהקיבוץ בשנת 1948 והתארחו בהרצליה בתקופת מלחמת העצמאות, נפגשו עם מתנדבים ממוזיאון בית ראשונים הרצליה, איתם שיחקו כילדים.

 

חיש קל נשרו השנים וכל המשתתפים חזרו לאירועי הפינוי כשהם מספרים איך העירו אותם באמצע הלילה והעלו אותם למשוריינים. בהתחלה לקחו אותם לגבעת ברנר, ואחרי שבוע הם הגיעו למושבה הרצליה.

 

כאן הם שהו חמישה חודשים כשהם מתאכסנים בבית הספר העממי (לימים בי"ס ויצמן) שבדיוק אז הסתיימה בנייתו. בהמשך עלו הסיפורים על הסרטים בקולנוע השרון, המשחקים שנהגו לשחק עם ילדי הרצליה, הגזוז, המקלחות שהיו בעצם בכיורים ועוד ועוד.

 

המפגש התקיים כחלק מההכנות לתערוכה השנתית של מוזיאון בית ראשונים "תש"ח בהרצליה", שתעלה בחודש אפריל לקראת יום העצמאות, ויוצגו בה אירועים מיוחדים שהתרחשו במושבה הרצליה באותה שנה גורלית.

 

בתערוכה יוצגו חומרים ייחודיים מארכיון המוזיאון, השופכים אור על החיים בהרצליה בצל האירועים הלאומיים, דוגמת ההצעה שהרצליה תשמש כבירתה הזמנית של מדינת ישראל, הקמת טייסת 100 בעיר, האימונים הראשונים של חיל התותחנים בחוף ימה של הרצליה, ועוד.

 

חלק מהתערוכה יוקדש לסיפור שהייתם של ילדי נגבה בהרצליה והם גם יגיעו לצפות בתערוכה. 

 


 

בתמונה: ילדי נגבה של 48' במפגש השבוע עם מתנדבי "בית ראשונים".

צילום: עיריית הרצליה.

 

 

 

  

 

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525