אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

תערוכה חדשה בבית ראשונים: תש"ח בהרצליה

צילומי אירועים מכוננים בארץ וביטויים במושבה
29/03/2018
תערוכה חדשה בבית ראשונים: תש"ח בהרצליה (הגדל)

  
תערוכה חדשה במוזיאון "בית ראשונים" תיפתח ביום ראשון 15.4.2018 כשהיא נותנת ביטוי לחגיגות 70 שנות העצמאות למדינה. נושא התערוכה הוא "תש"ח בהרצליה" והיא תעסוק באירועים שהתרחשו בארץ ישראל בתש"ח, והשלכותיהם במושבה הרצליה. אוצר התערוכה הוא ההיסטוריון ד"ר מרדכי נאור.

 

 

קישום לדיוור ישיר

הצטרפות לפייסבוק העירוני

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוני

  

 

להכנת התערוכה, ארכיון "בית ראשונים" ליקט מודעות, תצלומים, מכתבים וקטעי עיתונות המתארים אירועים שונים שהתרחשו באותה תקופה גורלית. כך, לדוגמה, נמצא מזכר שכתב יושב ראש המועצה דאז, בן ציון מיכאלי אל דוד בן גוריון ובו הוא מציע כי הרצליה תשמש כבירתה הזמנית של המדינה שתקום, ותשובתו של בן גוריון, כי כשיגיע הרגע ידונו בהצעה.

 

דוגמה נוספת שניתן יהיה לראות בתערוכה, היא ההשבעה לצה"ל, שהתקיימה במגרש הספורט בהרצליה, בהשתתפות מאות גברים ונשים מחטיבת "אלכסנדרוני", ולעיני כל אנשי המושבה.

 

במסגרת העבודה על התערוכה נסע צוות "בית ראשונים" לקיבוץ נגבה, שם נפגש עם 'ילדי נגבה של 1948. קבוצת ילדים זו פונתה מהקיבוץ בשל הלחימה בדרום והועברה להרצליה, כשכאן הילדים התגוררו במשך כחצי שנה במבנה של בית הספר העממי. במפגש הועלו זיכרונות רבים מהווי החיים בהרצליה, כמו למשל השינה בכיתות בית הספר, המקלחות בברזים ובכיורים, הגזוז שקנו בקיוסק וסרטי טרזן שראו בקולנוע.

 

פתיחת התערוכה תהיה ביום ראשון, 15.4.2018, בשעה 18:00 בגינת מוזיאון "בית ראשונים".  
 


תמונה מהתערוכה.
צילום: מוזיאון וארכיון בית ראשונים.

 

 

  

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525