אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני         קבילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה      צלילי קיץ 2019 - צפו בתוכנייה

"תכנית בנייה באפולוניה תחסל את אחת מפיסות הטבע היחידות שנותרו לנו"

12/11/2018
"תכנית בנייה באפולוניה תחסל את אחת מפיסות הטבע היחידות שנותרו לנו" (הגדל)


בדיון שנערך ביום שני השבוע (12.11) בביהמ"ש העליון בנושא ערעור המדינה על פס"ד אפולוניה, אמר ראש עיריית הרצליה משה פדלון: "כבוד הרכב השופטים, תכנית אפולוניה של הוועדה לקידום מתחמים מועדפים (הותמ"ל) היא תכנית שנולדה בחטא. היא נולדה בחטא משום שבעת קידומה, ואף לא עכשיו, לא נעשו הצעדים הנדרשים כדי לבחון מה הם החומרים המסוכנים אשר שוכבים בקרקע. התכנית נולדה בחטא, משום שטיהור הקרקע ממה שהיה מפעל תע"ש בעבר הוא פרויקט בסדר גודל לאומי שביצועו יארך שנים ארוכות".

 

 

קישום לדיוור ישיר

הצטרפות לפייסבוק העירוני

הירשמו
לדיוור הישיר

   

הצטרפו
לפייסבוק העירוני

 

 

הדיון בביהמ"ש העליון התקיים בעקבות ערעור שהגישה המדינה בדצמבר 2017 על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, באוקטובר 2017, לבטל את תכנית אפולוניה ולהחזיר אותה לותמ"ל, לאחר שזו אישרה את התוכנית, כאשר בשטח - ששימש בעבר מפעל של תע'ש - לא נערך סקר סיכונים סביבתיים. לפי התכנית אמורות לקום בשטח 2,687 יחידות דיור במגדלים בני 26 קומות.

 

בדיון שנערך אמר עוד ראש עיריית הרצליה "אני נכחתי בתוצאות הפיצוץ הכימי שאירע בתע"ש נוף ים לפני יותר מ-25 שנים. כולנו תמימי דעים שהחומרים הכימיים שם הם מהמסוכנים ביותר, והחשש הוא כי אף בשלבי הטיהור עצמו נסכן את ציבור תושבי נוף ים ואחרים הגרים בסמיכות למקום.

 

"התכנית נולדה בחטא, משום שאין שום היתכנות תשתיתית להעמיס שם כ-3,000 יחידות דיור, ולא נעשו שום צעדים גם בעניין, אך חשוב לא פחות מכך, כי התכנית תחסל באופן טוטאלי את אחת מפיסות הטבע היחידות שעוד נותרו לנו, ותפר את המרקם הטבעי הקיים בשמורה. התכנית באפולוניה תקטול בהינף יד עשרות זני בעלי חיים, צבאים, תנים וזוחלים, שפע של תוצרים ארכיאולוגיים למן התקופות המוקדמות ביותר, עושר בוטני מדהים - שאליו נחשפתי רק בשנתיים האחרונות באמצעות מומחים בנושא הסביבה."

פדלון הוסיף: "העיר הרצליה פיתחה דיור במתחמים רבים ומסוגלת לפתח עוד מתחמים במקום מתחם הדיור באפולוניה. בסיכום שערכתי אך בשבוע שעבר עם כבוד שר האוצר, סיכמתי איתו שיחידות הדיור של אפולוניה יתפזרו בפרויקטים אחרים ברחבי העיר, ואף מצאנו מקומות ייעודיים לכך. אני בטוח שאנשי מטה הדיור ואנחנו נגיע להסכמה."

 

"כבוד ההרכב, הדיון במקרה של אפולוניה הוא לא דיון קלאסי המבטא את המתח בין שימור אל מול פיתוח. הדיון היום הוא דיון ערכי ממעלה ראשונה. ההכרעה של הדיון כאן תהיה הכרעה בין כמה ערכים שלא דרים בכפיפה אחת - בין חשיבה לטווח ארוך אל מול היצמדות דווקנית לפרוטוקולים; של ביטול ומחיקת הטבע אל מול עליונותו של האדם; של פגיעה בערכי מורשת אל מול קידום כלכלי שאין לו שום הצדקה; של הגעה לפשרות אל מול לקיחת סיכונים מיותרים."

 

"אני כאן היום כי העיר שלי חשובה לי והתושבים שלי חשובים לי, אך גם הכדור שלנו חשוב לי. לסיכום: אני מקווה שכבוד ההרכב יקבל את הטענות שלנו וידחה את הערעור. זיהוי רמות הרעלים בקרקע הוא קריטי, וטיהור הקרקע מיד אחריו. הקרקע צריכה עוד לנוח, והצמחייה לשגשג".

 

טרם ניתנה החלטה בנושא. 

 


 

בתמונה: ראש העיר משה פדלון בדיון בעליון.
צילום: דוברות עיריית הרצליה.

 

 

 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525