אפשר לעזור?

קישור לדף הפייסבוק העירוני               קהילה בונה עיר - תוכנית המתאר של הרצליה          

דיוני ועדת הפיוס של האו"ם התקיימו בהרצליה

4/03/2013
דיוני ועדת הפיוס של האו"ם התקיימו בהרצליה (הגדל)


הדיונים שנשמעו בתחילת השבוע במרכז פסג"ה בהרצליה, כאילו נלקחו היישר מבימת האו"ם. גם מראה הנערים שהסתובבו במקום בז'קטים ובעניבות התאימו להתרשמות הזו. ואכן, מדובר בתוכנית מרתקת של עיריית הרצליה, בהובלת סגנית רה"ע, טובה רפאל, המופעלת בחטיבות הביניים ובתיכונים בעיר: שיחזור אירוע היסטורי הקשור לתולדות מדינת ישראל, כאשר הנושא השנה היה - דיוני ועדת הפיוס של האו"ם מ-1949. 

 


 

 

 

הירשמו
לדיוור הישיר

     

הצטרפו
לפייסבוק העירוני
הנושא שנבחר השנה הוא דיוני ועדת הפיוס, שמינה האו"ם ב-1949 במטרה לגבש הסכם שלום כולל וקבוע בין מדינת ישראל למדינות ערב. הוועידה הייתה אמורה לקדם את הסכמי שביתת הנשק שנחתמו בשנה זו, בין ישראל לשכנותיה להסכם שלום. המדינות שהרכיבו את הוועידה היו טורקיה, אה"ב וצרפת. והופיעו בפניה ישראל, מצרים, עבר הירדן, סוריה ולבנון. בוועידה נכח גם נציג הוועד הערבי העליון כנציגם של הפלסטינים.

אל הדיונים האלה הגיעו התלמידים לאחר הכנה מקיפה במהלכה בתי הספר בחרו איזו מדינה לייצג מבין אלו שהיו שותפות לדיונים. בהמשך למדו התלמידים את העמדות של הישות שאותה הם ייצגו ועמדו על נקודות המבט, האינטרסים והשאיפות שלה.

השבוע הם הגיעו לקו הגמר שנמשך יומיים, ובהם ערכו התלמידים דיונים אינטנסיביים שדימו את הדיונים של 1949. לשם כך הם התחלקו ל-6 קבוצות שכל אחת כללה נציגים ומשקיפים (תלמידים) של כל הגורמים שהיו שותפים להסכמים של 49'. הדיונים בקבוצות התמקדו סביב שני נושאים: הפליטים וירושלים.

החלק הראשון של הדיון היה צמוד להיסטוריה, והחלק השני היה פתוח לחשיבה יצירתית של התלמידים כאשר ההנחיה הייתה שעליהם להישאר צמודים לנתונים ההיסטוריים ומהם להעלות רעיונות ולהגיע להצעות שמוסכמות על כל הנציגים בקבוצה.

בנוסף, הופיעו בפניהם ארבעה עדים שהתייחסו לבעיית ירושלים:שאול אריאלי, חוקר הסכסוך הישראלי-ערבי, אל"מ (במיל') מירי אייזן אשר שירתה במודיעין, וכן כאמל אבו רביע ועאדל עמר, שניהם ממדרשת אדם, שסיפרו כיצד משפחותיהן חוו את הפליטות.

בהתאם לדיון המתנהל במסגרת האו"ם, על השולחנות הוצבו דגלי המדינות, התלמידים היו לבושים בחליפות ובעניבות ודיברו לפי כללי השיח הנהוגים באו"ם.
 
התוכנית פותחה ובוצעה על ידי מדרשת אדם בניהולה של ד"ר אוקי מרושק-קלארמן ורותי פרגמנט , ואביבה שולמן, יועצת הסימולציה של האו"ם בבית הספר האמריקאי.

יהונתן יסעור, ראש עיריית הרצליה: "אני שמח שניתנה לנערים הזדמנות להיות מעורבים במהלך כל כך חשוב בהיסטוריה של מדינת ישראל ולראות עד כמה הוא מרתק ומעשיר. זהו הריאליטי האמיתי".

 


 

בתמונה: התלמידים יושבי הראש הקבוצות עם טובה רפאל סגנית רה"ע (שנייה משמאל) והאחראים על התוכנית
צילום: תומר רבינוביץ

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525