אפשר לעזור?

שטחים פתוחים

שטח פתוח הוא הגדרה של אזור גיאוגרפי על פי שימושי הקרקע שלו. הגדרה זו מתייחסת לשטח שאינו בנוי ואינו "מופר" (מפורץ על ידי עבודות עפר). מבחינת המעמד החוקי, נכללים בקטגוריה זו שטחי שמורות טבע וגנים לאומיים, יערות, שטחים חקלאיים ושטחי בור.

 
חשיבותם של השטחים הירוקים רבה:
הם מתפקדים כ"ריאות ירוקות" של העיר - הצמחייה שלהם קולטת את הפחמן-הדו-חמצני
הנפלט מכלי הרכב ופולטת לאוויר חמצן.
הם מאפשרים לתושבים לקיים פעילויות ספורט, לערוך פיקניקים, לקיים מופעים פתוחים ועוד.
הם מאפשרים לתושבים להימצא בסביבה ירוקה ובכך "לנוח" מהנוף העירוני - אבן, בטון ואספלט.
הם מאפשרים למי הגשמים לחלחל לאדמה וזאת בניגוד לשטחים הנרחבים המכוסים אספלט.
הם יוצרים הפרדה בין עיר לעיר ובין אזורים שונים בעיר.
הם משמרים ערכי טבע ונוף.


הרצליה התברכה בכמה שטחים פתוחים ייחודיים והיחידה לאיכות הסביבה יזמה סקרים שבחנו את חשיבותם ודרכי שימורם.
  * לעיון בסקר שטחים פתוחים    

  * לעיון בסקר אקולוגי "שקע הרצליה" (הבאסה)  

  * לעיון בסקר יער עירוני 

 


 

שטחים פתוחים נוספים בעירנו:


* שלולית החורף: אזור הבאסה הוא האזור הנמוך בין מצוקי הכורכר של כפר שמריהו והעיר הרצליה. בעשור הראשון של המאה ה-21 הפך רוב שטחה של הבאסה לפארק עירוני. בתקופה הביזנטית נעשו ניסיונות לנקז את מי הביצה לים, באמצעות מנהרה באורך של כ-190 מטרים ובגובה של כ-2 מטרים שנחפרה ברכס הכורכר, כדי לנצל את אדמות הביצה הפוריות לגידולים. המנהרה ניקזה את המים לים באמצעות נחל גלילות. במשך השנים נסתמה המנהרה והביצה חזרה לגודלה המקורי באורך של כקילומטר וחצי ורוחב של כחצי קילומטר. ב-1931 שימשה המנהרה (הקרויה "המנהרה הרומית") את ארגון ההגנה כאתר מטווחים ואימונים‏[2]. כיום המנהרה משמשת משכן לעטלפים וחלק מקירותיה התמוטטו. את פתחה המערבי של המנהרה ניתן לראות מכביש החוף, כ-900 מטרים צפונית למחלף הסירה, בצדו המזרחי של הכביש. רחוב המנהרה בהרצליה נקרא כך על שום סמיכותו למנהרה.

 

ישר מהמקור - הפתעות בבאסה הרצליה (מצגת תמונות | מרץ-אפריל 2010 )

 

* תל-מיכל
תל מיכל הוא אתר ארכאולוגי ובית גידול ים תיכוני הנמצא על רכס הכורכר החופי, מול מרינה הרצליה בדרום-מערבה של הרצליה. באתר חמש גבעות, ארבע מהן צמודות זו לזו, והוא מתנשא לגובה מרבי של 30 מטרים מעל פני הים בפינתו הדרום-מערבית. שמו הקדום של האתר אינו ידוע. בערבית הוא כונה בשם "מכמיש", ונראה כי מקור שמו הנוכחי בהצעה משנות ה-20 של המאה ה-20 אשר ייחסה את השם הערבי לאל הפיניקי רשף שהיה ידוע גם בשם "מקאל". בשנים 1980-1977 בוצעו בתל חפירות ארכיאולוגיות בניהולו של פרופ' זאב הרצוג מאוניברסיטת תל אביב.לקריאה נוספת – קישור 6

 

* אפולוניה
האתר אפולוניה הוכרז בספטמבר 2003 על ידי ה "World Monuments Watch" כאתר עולמי בסכנת הרס, והוא אחד ממאה אתרים שהוכרזו בשנה זו. רשימת האתרים כוללת אתרים כמו החומה הגדולה, העיר בוצרה בסוריה ועוד רבים ומכובדים. הקרן האמורה, הנה קרן של אמריקן אקספרס ומטרתה להביא לתודעת הקהילה הבינלאומית את עצם הסכנה. הרשימה המלאה של האתרים בקישור www.wmf.org . בגן עוברים שני מסלולי סיור לא ארוכים האחד שביל הים שנצמד לתוואי המצוק ומיועד למיטבי לכת, השביל השני מיועד למתקשים בהליכה ולכן שביל זה שומר על קו גובה אחיד. 

 

עבור לתוכן העמוד
 הנהלת העירייה - רח' בן גוריון 22, הרצליה 4678525