היסטוריה של הפארק

לאזור הפארק יש ייחוד גיאומורפולוגי - הוא היה אזור ביצתי גדול שניקוזו כלוא עקב רכס כורכר ממערבו. (קשור למבנה הגלי של מישור החוף הבנוי מרצועות אורך של כורכר ודיונות, ומסדרונות ארוכים המפרידים ביניהם.). כתוצאה ממבנה גיאומורפולוגי זה נוצרו ביצות הרצליה שכונו הבאסה. באסה,‏ פירושו בערבית: ‏צרות, ‏אסונות, ‏עלוב,‏ מדכא. המושג‏ הפך‏ בלשון הסלנג ‏לביטוי‏ לתחושת‏ כישלון וייאוש. בתקופת הרומאים נפרצה פרצה ברכס הכורכר הנושק למסלול כביש החוף (מכונה "המנהרה הרומית" ) וכך נוקזו הביצות לראשונה. בהמשך, בתחילת ההתיישבות היהודית באזור נעשו עבודות ניקוז נוספות (כתוצאה מכך נחשפה המנהרה הרומית) ושטחי הביצות הצטמצמו.

פארק הרצליה הוקם על שדות חקלאיים ושטחים פתוחים ופסולת בנייה והוא משתרע כיום על פני כ-250. הפארק עדיין בתהליכי פיתוח ומתוכנן להתרחב לשטחים הסמוכים. הפארק נחנך באוגוסט 2008 . הפרוגרמה לפארק נערכה על סמך סקר דעת קהל שנערך ע"י מכון "דחף" בקרב תושבי העיר וסדנת סיעור מוחות בקרב תושבים.

בשל מיקומו של הפארק באזור הנמוך בעיר, לאורך מרזבת החוף, השכילו מתכנני הפארק להכיר בנכס טבע הנופי ייחודי שנמצא בשטח - שלולית החורף והחליטו לשלב חלק ממנה בפארק העירוני. תכנית הפארק שימרה את "שלולית החורף" ונבנו שבילים ונקודות תצפית בקרבתה. בריכת חורף אמנם קיימת כל השנה אך נמצאת במופעים מנוגדים רטוב בחורף ויבש בקיץ. בחורף מתמלאת הבריכה בצמחיה ובבעלי חיים כדוגמת עופות מים וחרקי מים ועם התייבשותה נוטשים ועוברים לגוף מים אחר.

תכנית הפארק שמה דגש על חיזוק הספורט העממי תוך יצירת מערך שבילים נפרדים לאופניים, ריצה והליכה. שביל ריצה/הליכה באורך של 1 ק"מ מקיף את הפארק ועשוי מחומר גומי ממוחזר מיוחד רך ונעים להליכה. שביל האופניים בפארק מתקשר לשבילי האופניים הקיימים כבר בסביבה. תוכנית הפארק שמה דגש רב לשילוב אדם במרחב הטבעי וזאת ניתן לראות במספר שבילים שנבנו לצורך שמירת הקיים, תאורה נכונה על-מנת לא לפגוע בבעלי החיים המקננים בשלולית החורף, שילוט והסברה, מתקני מצפור ועוד.

בפארק ניתן ליהנות גם ממדשאות רחבות, פינת מנגלים, אגם נוי, בית קפה, תצפית על האזור. כמו כן מתקן המשחקים ה"-WOW" המותאם לילדים עם מוגבלויות ומורכב בחלקו ממערכת רמפות נגישה, קיים גם מתחם משחקים לפעוטות. בפארק קיים אמפיתיאטרון מדושא ומדי שבת בחודשי הקיץ נפרסים כ-6,000 כיסאות לצורך קיום קונצרטים ואירועים המוניים אחרים ומגוונים.


מפרט שלבי הפיתוח:

מתכנני הפארק הם: משרד שלמה אהרונסון אדריכלים. אדריכלית אחראית, ברברה אהרונסון. 

• שלב א': (מרכז הפארק) של הפארק משתרע על שטח של כ-120 דונם ממוקם מערבית לרח' יוסף נבו. תכנית הפארק שמה דגש על חיזוק הספורט העממי תוך יצירת מערך שבילים נפרדים לאופניים, ריצה והליכה. במרכז שטח זה קיימת בריכת נוי גדולה, במה רחבה בה מתקיימים אירועים פתוחים לקהל בימי הקיץ מתקנים משחקים ייחודי שלצידו בית קפה. עלות ביצוע שלב א' כ-47,000,000 ₪ כולל עלויות תכנון ורכישת קרקעות. 

• שלב ב': (צד צפון) משתרע על שטח 65 דונם נמצא צפונית לשלב א' והדגש בו הוא שלולית החורף והטבע הסובב אותה בשטח זה ניתן לצפות מתוך נקודת מצפור על השלולית ולראות מגוון רחב של בעלי כנף. מזרחית לשטחי התצפית בין עצי האקליפטוסים קיים בית קפה ("תפוז"). 

• שלב ג': (צד דרום הצד שקרוב לרכבת) משתרע על שטח של 75 דונם מתוכם פותחו כ-40 דונם, בשטח מתקני משחק לילדים, מדשאות רחבות, אזור למנגלים, אלמנט מים אקולוגי המדמה נחל זורם (בצמוד לו מתחם עתידי למסעדה וחנות להשכרה).

 

מפת הפארק

לחצו על המפה להגדלה

מפת הפארק

 

תוכנית פארק הרצליה - הוועדה המקומית לתכנון ובנייה

לחצו על המפה לפתיחת קובץ PDF מוגדל