עיריית הרצליה הקימה תחנת ניטור אוויר על תוואי כביש 531 בסמוך לבית ספר 'אילנות' על מנת לנטר את איכות האוויר כתוצאה מעבודות הבנייה. הקובץ המצורף מתאר את האבק שנמדד בתחנה בין החודשים אוגוסט 2012 למאי 2013. תמונות של תחנת הניטור

צולם על ידי היחידה לאיכות הסביבה

תחנת הניטור 1

תחנת הניטור 2


הגנת האקלים והפחתת גזי חממה

איכות אוויר והפחתת גזי חממה

הערים הגדולות בישראל מתחייבות - עד שנת 2020 נפחית ב 20% את פליטת גזי החממה חלק ניכר מפליטת גזי החממה מתבצעת כיום בתחומי העיר. הראשונים להיפגע מכך הם תושבי הערים עצמם, הסובלים מירידה באיכות החיים ונחשפים לעתים למחלות שונות. על מנת לשנות את המצב, החליטו ראשי הערים החברים בפורום ה- 15 לחתום על אמנה במסגרתה ייטלו על עצמם מחייבות מפורשת להפחתת זיהום האוויר בעיר ולצמצום פליטות גזי החממה.

פורום ה- 15 הערים הגדולות הציג תוכנית משותפת להפחתת זיהום אויר והגנת אקלים בערים הגדולות. במסגרת התוכנית יחתמו הערים הגדולות על אמנה בינלאומית של ארגון ICLEI הקובעת צעדים אופרטיביים להפחתת זיהום אוויר וצמצום פליטות גזי חממה.

האמנה נחשפה ונחתמה באירוע מיוחד ביום רביעי 13 בפברואר 2008, במרכז הכנסים "יפה לי", בית המועצה לישראל יפה, שדרות רוקח 80, פארק הירקון, גני יהושע, תל-אביב.

האמנה אינה צעד הצהרתי אלא חלק מתוכנית אופרטיבית שהתווה ארגון ICLEI, ארגון בין לאומי הפועל בחסות האו"ם והאיחוד האירופי, המקדם יוזמות סביבתיות ברמה המוניציפאלית. על אמנת ICLEI חתומות מאות רשויות מוניציפאליות ברחבי העולם, ביניהן ערים כמו סיאטל, סן פרנסיסקו, לונדון ואחרות.

לאמנה חמישה שלבים מעשיים:

  1. עריכת סקר מזהמים ופליטות עירוני.
  2. הגדרת יעדים כמותיים: לפי סקר המזהמים תקבע כל עירייה יעד שנתי להפחתת פליטות עד לשנת היעד הסופית – 2020.
  3. הכנת תכנית פעולה מקומית: בהתאם ליעדים שהציבה לעצמה כל עירייה היא תיבנה תוכנית פעולה מקומית.
  4. לאחר בניית התוכנית תוצא התוכנית אל הפועל, ותוטמע בפעילות העירייה ועובדיה, במערכת החינוך העירונית, ואצל תושבי העיר.
  5. מעקב, ניטור ובקרה על התקדמות התכנית והעמידה ביעדים, והשגת תוצאות מעשיות.

האמנה מתייחסת לארבעה תחומים עיקריים:

  • תחבורה ודלקים.
  • שימור אנרגיה ובניה ירוקה.
  • פסולת ומיחזור.
  • שטחים ירוקים.

מטה פורום ה-15 וכן נציגי ICLEI יעקבו אחרי יישום כל אחד מהשלבים לאורך יישום התוכנית. 
כדי להמחיש את מחויבותן של הערים ליישום האמנה אישרה כל אחת מהערים החתומות סעיפים תקציביים שיאפשרו את הצעדים האופרטיביים המתחייבים מהחתימה.

ב-13 בפברואר 2008 ערך פורום ה- 15 אירוע חגיגי במסגרתו כאמור, חתמו הערים הגדולות בישראל על האמנה הבינלאומית של ארגון ICLEI למניעת זיהום אוויר והגנת אקלים. מטרת האמנה: הפחתת פליטות גזי חממה בשיעור של 20% לפחות, עד לשנת 2020, וזאת ביחס לרמות הפליטה של שנת 2000.

בימים אילו שוקדת היחידה לאיכות הסביבה על השלמת תוכנית האב להפחתת פליטות גזי חממה

לפרטים נוספים: פורום ה-15.

 

מידע חיוני נוסף: