אחד האתגרים המורכבים העומד בפני צעירים עם צרכים מיוחדים עם סיום לימודיהם הוא השירות הצבאי/ לאומי. רבים מהם רוצים ויכולים לתרום במסגרות השונות (צה"ל, שירות לאומי ושירות אזרחי), אבל צריכים הכוונה והנגשה של מידע חיוני כדי להגיע למסגרות הנכונות להם בסביבה מתאימה ומותאמת לצרכיהם.

לצערנו, רבים מצעירים אלו, במיוחד אלו המשולבים בחינוך הרגיל, לא פעם "נופלים בין הכיסאות" ולא יודעים כיצד לנתב הליך מורכב זה. חלקם מוותרים על שירות, אחרים מתגייסים למסגרות לא מותאמות ולעיתים עוברים חוויות קשות עד פוגעניות. במטרה לענות לצורך זה, פיתחנו בשת"פ עם החינוך המיוחד, מצגת מידע לצעירים עם צרכים מיוחדים המעוניינים לשרת שירות משמעותי בצה"ל או בשירות הלאומי.
 

צפו המצגת: שירות משמעותי לצעירים עם צרכים מיוחדים

 

מצגת זו המיועדת לצוותי חינוך, להורים ולצעירים עצמם, נועדה להנגיש את המידע הרלוונטי לצעירים עם צרכים מיוחדים המעוניינים לשרת בצה"ל או בשירות הלאומי ולסייע להם בתהליך הגיוס והשיבוץ במסגרת והתפקיד המתאים להם. 
 
המצגת:
•    מסבירה את האופציות העומדות בפני צעירים עם צרכים מיוחדים לקראת השירות הצבאי/ לאומי (גיוס רגיל, התנדבות עצמאית, התנדבות דרך עמותה, שירות לאומי ועוד).
•    מפרטת מהם ההליכים והמסמכים הנדרשים מול צה"ל וגורמים נוספים (ביטוח לאומי, משרד הרווחה, משרד הבריאות ועוד).
•    מפרטת את מגוון התפקידים הפתוחים בפני מתנדבים לצה"ל.
•    כוללת קישורים להרחבה של מידע נוסף, עמותות מלוות ואנשי קשר רלוונטיים.


תכנית שיבולים להכללת צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות

התכנית מיועדת לצעירים עם מוגבלות שמסיימים את התיכון השנה (21-18) והם זכאי מנהל מוגבלויות במשרד הרווחה או סל שיקום במשרד הבריאות.
במסגרת התכנית, הצעירים משובצים באופן פרטני במכינות קדם צבאיות בכל רחבי הארץ (חילוניות, דתיות ומעורבות) ומקבלים סל תמיכות מגוונות שמסייעות לצעירים ולצוות המכינה בהשתלבות היומיומית.
החלה ההרשמה לשנה הבאה (תשפ"ג) והיא תימשך עד אפריל, ככל שהמועמדים יקדימו לפנות - יהיה להם מבחר גדול יותר של מכינות עם מקום פנוי אז לא כדאי לחכות לרגע האחרון!

תכנית שיבולים לבעלי מוגבלויות