תכנית שיבולים


גיוס צעירים עם צרכים מיוחדים

אחד האתגרים המורכבים העומד בפני צעירים עם צרכים מיוחדים עם סיום לימודיהם הוא השירות הצבאי/ לאומי. רבים מהם רוצים ויכולים לתרום במסגרות השונות (צה"ל, שירות לאומי ושירות אזרחי), אבל צריכים הכוונה והנגשה של מידע חיוני כדי להגיע למסגרות הנכונות להם בסביבה מתאימה ומותאמת לצרכיהם. לצערנו, רבים מצעירים אלו, במיוחד אלו המשולבים בחינוך הרגיל, לא פעם "נופלים בין הכיסאות" ולא יודעים כיצד לנתב הליך מורכב זה. חלקם מוותרים על שירות, אחרים מתגייסים למסגרות לא מותאמות ולעיתים עוברים חוויות קשות עד פוגעניות. במטרה לענות לצורך זה, פיתחנו בשת"פ עם החינוך המיוחד, מצגת מידע לצעירים עם צרכים מיוחדים המעוניינים לשרת שירות משמעותי בצה"ל או בשירות הלאומי.

לצעירים עם צרכים מיוחדים המעוניינים לשרת בצה"ל או בשירות הלאומי קיים סיוע בתהליך הגיוס והשיבוץ במסגרת והתפקיד המתאים להם. קיימות אופציות מגוונות: גיוס רגיל, התנדבות עצמאית, התנדבות דרך עמותה, שירות לאומי. חשוב להציג את המסמכים הנדרשים מול צה"ל: ביטוח לאומי, משרד הרווחה, משרד הבריאות ועוד. כמו כן קיימים מגוון תפקידים הפתוחים בפני מתנדבים לצה"ל.
 

תכנית שיבולים להכללת צעירים עם מוגבלות במכינות הקדם צבאיות

התכנית מיועדת לצעירים עם מוגבלות שמסיימים את התיכון השנה (21-18) והם זכאי מנהל מוגבלויות במשרד הרווחה או סל שיקום במשרד הבריאות.
במסגרת התכנית, הצעירים משובצים באופן פרטני במכינות קדם צבאיות בכל רחבי הארץ (חילוניות, דתיות ומעורבות) ומקבלים סל תמיכות מגוונות שמסייעות לצעירים ולצוות המכינה בהשתלבות היומיומית.
החלה ההרשמה לשנה הבאה (תשפ"ג) והיא תימשך עד אפריל, ככל שהמועמדים יקדימו לפנות - יהיה להם מבחר גדול יותר של מכינות עם מקום פנוי אז לא כדאי לחכות לרגע האחרון!

לפרטים נוספים כנסו לאתר שיבולים.