הכנה לצהל


הכנה לצה"ל

תלמידי התיכון מלווים ונתמכים לאורך שנות הלימודים באופן אישי ע"י מחנך, יועצת ומורים מקצועיים.  ההתמודדות עם המבדקים בצה"ל, חושפת אותם לראשונה, לאתגרים , בהם עליהם לסמוך על עצמם. המבדקים חשובים לשרות הבטחוני והם 'חורצים את גורלם' לשנתיים-שלוש הקרובים. התלמידים עלולים לחוו קשיים בתהליך המיון והאיתור. לעיתים, 'עודף פרפקציוניזם', יחד עם חששות ומתח מיותרים, זלזול ואי הבנת תהליך המיון בצו ראשון, יפגעו בתהליך הבחינה ביום הרלוונטי.  בקרב בתי הספר התיכוניים המעניקים במהלך שנות הלימוד כלים איכותיים להתמודדות גם עם השרות הצבאי, ניתן לראות אחוזים גבוהים מאד של גיוס לצה"ל ושרות אפקטיבי ביחידות השונות. כאן בעמוד זה תוכלו למצוא מידע נוסף להרחבת הידע לגבי מה צפוי התהליך הגיוס, מה חשוב ולקראת מה להערך. מתחילים: 

הצו הראשון

ראיון אישי

עמדת קליטת הראיון

מתחילים מהבית

מבחנים פסיכוטכנים

בדיקות רפואיות

 תחנות הצו הראשון:

אייקון ראיון אישי ראיון אישי: 
הראיון האישי הוא שיחה ( המיועדת לנשים ולגברים) שמטרתה להכיר אתכם ולספק לנו (לצבא) מידע על האישיות שלכם. בנוסף, במהלך הראיון האישי ייקבע ציון העברית שלכם. בעזרת המידע שתשתפו בראיון, נוכל בעתיד למצוא עבורכם את המערך המתאים ביותר.

אייקון עמדת קליטה  עמדת הקליטה:
בלשכה עליכם להגיע תחילה לעמדת הקליטה, בה תתבקשו להציג את תעודת הזהות שלכם או דרכון ישראלי בתוקף. חשוב לדעת שהסדר של התחנות הינו אקראי ונקבע על פי העומסים השונים.

אייקון בית מתחילים מהבית:
הצו הראשון מתחלק לשני חלקים, חלק א' מתחיל כבר בבית, מהמחשב שלכם! הנה כל הפרטים על התהליך אותו תעברו כבר מהמחשב בבית: שאלון אימות נתונים באיזור האישי - שאלון זה הוא השלב הראשון שתעברו בהליך הגיוס, ותפקידו לאמת את נתוניכם האישיים עוד לפני ההגעה ללשכת הגיוס. מילוי ושליחת השאלון הרפואי - השאלון הרפואי כולל שאלות על מצבכם הבריאותי. יש למלא את השאלון הרפואי באתר, בנוסף לכך, חובה להחתים רופא משפחה על גבי חלק ב' של השאלון ולצרף מסמכים של בדיקות שתן ועיניים עדכניות (תוקף של חצי שנה).

אייקון מבחנים פסיכוטכנים מבחנים פסיכוטכניים:
בתחנה זו תבצעו סדרת מבחנים ממוחשבים עליהם תקבלו ציונים שונים. ציונים אלו ישפיען בעתיד על אפשרויות השיבוץ שלכם לתקפידים השונים בצבא. המבחנים מתבצעים במחשב ומורכבים ממבחני אינטליגנציה מילוליים ואנליטיים. במבחנים יבדקו יכולות הבנה, חשיבה, ניתוח והסקת מסקנות. (עולים חדשים זכאים להיבחן במבחן מותאם באחת מהשפות הבאות, לבחירתכם: אנגלית, רוסית,  צרפתית, ספרדית, אמהרית, ערבית).

אייקון בדיקות רפואיות בדיקות רפואיות:
בתחנה זו תתבצע בדיקה רפואית שמטרתה קביעת ציון הפרופיל שלך. בין הבדיקות השונות תבצעו בדיקת משקל, גובה, לחץ דם, דופק, חדות ראייה, ועיוורון צבעים. כמו כן, יהיה עליכם להצהיר על מחלות ועל בעיות גופניות מהן סבלתם בעבר או בהווה. הבדיקה תכלול בדיקה גופנית מלאה (באפשרותכם לבקש להיבדק על ידי רופא.ה בהתאם למגדרכם במידת הצורך)


מה עוד חשוב לדעת לקראת הצו הראשון?
1. ניתן לדחות זימונים לצו ראשון מסיבות רפואיות או מבחנים, הקפידו לעקוב אחר התאריך החדש. לאחר היעדרות שלישית מהצו הראשון, קיים איום התרעה למעצר. חשוב לסיים את הצו הראשון  בזמן כדי להתמיין ליחידות השונות, עיכוב ימנע השתתפות במיונים ועלול ליצור רושם שהמלש"ב אינו רציני ומחפש הזדמנויות להתחמק מהמיון.
2. תלמידים אשר נשארו שנה נוספת בגן חובה, יכולים לבקש דחייה לצו הראשון. ניתן להשיג אישור בית ספר מהמזכירות במהלך כיתה י'.
3. מומלץ לבצע בדיקות רפואיות מקדימות אצל רופא משפחה עוד לפני ההגעה לבקו"ם (בדיקות ראיה, בדיקות שתן, אישורים לניתוחים ולבעיות כרוניות דוג' סוכרת, אסטמה-ראו פירוט סעיף 9).
4. יום המיונים עלול להיות ארוך ומתיש לכן רצוי להגיע מוקדם, להביא ספר, תשבץ, מוסיקה, מטען/סוללה נוספת לסלולארי. הביאו עמכם בקבוק מים, כריכים, חטיפים. בכל מקרה יש חנויות ומכונות חטיפים ושתיה בבניין. חשוב מידי פעם לקום, להתמתח ולשמור על ערנות.
5. הגיעו רגועים חשוב ישון לפחות 8 שעות שינה. 
6. זכרו להביא אישור מרופא המשפחה במידה והנכם צורכים רטאלין/קונצרטה/אדרל או כדורים אחרים להרגעה.
7. במהלך התהליך יתקיימו מבחנים מקוונים, בהם כ 200 שאלות בנושאים שונים: חשבון, הבנת הנקרא, אנלוגיות, הוראות וצורות. חשוב להיות מרוכזים וממוקדים. מומלץ להתכונן ולהגיע מוכנים: ניתן באתרי אינטרנט ( google– מבחני הכנה לצו ראשון – מכון נועם, מכון הדס, קידום, צו ראשון ועוד). ניתן גם לרכוש ערכה מהחנויות. במידה ושיימים אבחונים להקלות שונות במבחנים, הביאו עמכם.
8. במידה ולא הספקתם לסיים את המבחן והנכם נאלצים לעבור למבחן הבא, קחו נשימה הירגעו והמשיכו. חשוב מאד, לא להתעכב על שאלות שאינכם יודעים את התשובה, שהמשיכו הלאה, כ-2 דקות לפני סיום המבחן, עברו על כל השאלות שלא עניתם ונסו לבחור תשובה אקראית.
הקפידו לא לזלזל במבחנים, הם חלק מהתהליך הקובע היכן תשרתו בצה"ל ויש להתייחס לכך ברצינות רבה.
9. חשוב להביא אישורים רפואיים למחלות כרוניות כבר מראש כדי לחסוך בירוקרטיה והגעה נוספת. גלו סבלנות בתורים לבדיקות הרפואיות. אין להסתיר בעיות רפואיות ( משמעותי בהמשך השיבוץ ביחידות לוחמות בצה'ל, הסתרת מידע במיון הראשוני, יכול לפגוע בכם ובתהליך).
10. מלש"בים בטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי מחוייבים לדווח על כך לצבא. במידה ובמהלך השירות הצבאי יעורער מצבם הנפשי של המלש"בים  ולא דווח מראש על המצב הנפשי, הצבא ומשרד הביטחון לא ישאו באחריות ולא יסייעו באשפוז, מימון טיפולי המשך של אנשי מקצוע. 
11.  לראיון יש משקל רציני בתהליך המיון ובכוחו להכריע בדבר קבלת ליחידות איכותיות בצה'ל. הוא רלוונטי מאד גם בהמשך המיונים ביחידות השונות ומהווה מרכיב חשוב בקבלה אליהן. הקפידו על רושם ראשוני חיובי -דברו בביטחון, הישירו מבט, חייכו, דברו בקול אסרטיבי אך נעים. הציגו את עצמכם - שם, שם משפחה, מקום מגורים, מקום לימודים,  תחביבים, זיקה לחייל מסוים, תכונות אישיות. הפגינו מוטיבציה. הציגו את הרצונות שלכם - שירות קרוב או רחוק מהבית.
12. הגיעו עם כל הטפסים הרלוונטים: תעודת לימודים, תעודת בגרות, השתתפות חברתית, תעודות הצטיינות.

* לאחר הצו ראשון יקבע הקב"א (קבוצת איכות), המבוסס על הריאיון האישי וכל המבחנים שהמקסימום הינו 56 והדפ"ר המבוסס על המבחנים הפסיכוטכניים שהמקסימום הינו 90. קב"א קצונה הינו החל מ-52. ישנם חריגים היוצאים לקצונה גם עם קב"א נמוכה יותר


גיבוש קומנדו צנחנים

גיבוש קומנדו וצנחנים 
* מתגייסי מרץ 2023 |  מתגייסי אוגוסט - נובמבר 2023

 גיבוש חד יומי |  רלוונטי  למתגייסים עם פרופיל  82  ומעלה 
לפרטים נוספים ניתן לפנות למנהלת מדור הכנה לצה"ל:  09-9705237