הכנה לצה"ל

רקע

תלמידי התיכון מלווים ונתמכים לאורך שנות הלימודים באופן אישי ע"י מחנך, יועצת ומורים מקצועיים. 
ההתמודדות עם המבדקים בצה"ל, חושפת אותם לראשונה, לקשיים, בהם אין להם לסמוך, אלא על עצמם. המבדקים קריטיים מאד עבורם, כמו עבור כל מתמיין לשרות בטחוני והם 'חורצים את גורלם' לשנתיים-שלוש הקרובים.
כל תלמיד מכל כיתת חינוך, חווה קשיים בתהליך המיון והאיתור. לעיתים, 'עודף פרפקציוניזם', יחד עם חששות ומתח מיותרים, זלזול ואי הבנת תהליך המיון בצו ראשון, יפגעו בתהליך הבחינה ביום הרלוונטי.
כל תיכון שמשתדל להעניק במהלך הלימודים, כלים איכותיים להתמודדות גם עם השרות הצבאי, מביא לידי ביטוי, אחוזים גבוהים מאד של גיוס לצה"ל ושרות אפקטיבי ביחידות.
מסמך זה מוסיף עוד נדבך לשיפור הבסיס המוענק ע"י התיכון ומחנכיו, כולל הסדנאות השונות המועברות במהלך השנה, בדגש פרטני לראיון האישי ולסימולציה, בהמשך המיונים, ליחידות השונות.


צו ראשון

1. ניתן לדחות זימונים לצו ראשון מסיבות רפואיות או מבחנים. צריך לעקב בקפידה אחר התאריכים הנקבעים מחדש. לאחר היעדרות שלישית, קיים איום התרעה למעצר (אינו רלוונטי אבל "מפחיד"). האינטרס לסיים את כל הבירוקרטיה בזמן כדי להתמיין ליחידות השונות במועדי המיון. עיכוב ימנע השתתפות במיונים בשל השלמת המכסות (כבר לקראת אוגוסט בכל שנה, לקראת השנה הבאה) ומבחינת הצבא ייווצר הרושם שהמלש"ב אינו רציני ומחפש הזדמנויות להתחמק מהמיון.

2. מומלץ שתלמידים שנשארו שנה בגן ומקבלים צו יחסית מוקדם, שידחו את הצו. ניתן להשיג אישור בית ספר מהמזכירות שהינם תלמידים בכיתה י'.

3. מומלץ לבצע בדיקות רפואיות מקדימות אצל רופא משפחה עוד לפני ההגעה לבקו"ם (בדיקות ראיה, בדיקות שתן, אישורים לניתוחים ולבעיות כרוניות דוג' סוכרת, אסטמה-ראו פירוט סעיף 9).

4. יום המיונים ארוך ומתיש. עדיף להגיע מוקדם. להביא ספר, תשבץ, מוסיקה, מטען/סוללה נוספת לסלולארי , כי ייתכן והתהליך יארך זמן רב. חשוב להביא גם בקבוק מים, 2 ארוחות (לפחות 2-3 כריכים), חטיפי אנרגיה, מסטיקים/סוכריות. בכל מקרה יש חנויות ומכונות חטיפים ושתיה בבניין. מידי פעם לקום, להתמתח, להסתובב, לשמור על ערנות.

5. להגיע רגוע - לישון לפחות 8 שעות שינה לילה לפני. אם צריך, לקחת בבוקר לפני, .rescue למשתמשים הקבועים, מומלץ מאד לקחת רטאלין/קונצרטה/אדרל, להקלה על ההתמודדות עם המבחנים הפסיכוטכניים או כדורים אחרים להרגעה ע"פ מרשם רופא.

6. לא לשכוח להביא אישור מרופא המשפחה על כך שאתה לוקח כדורים אלו (חשוב!). 

7. בצו ראשון אתם תבצעו מבחנים אמריקאים דרך מחשב, שבהם כ 200 שאלות בנושאים: חשבון, הבנת הנקרא, אנלוגיות, הוראות וצורות. במבחנים אלו יש להגיע מרוכזים וממוקדים. מומלץ לבצע לפני המבחנים, הכנה על מבחנים דומים, לפחות 20 תרגילים בכל נושא, כדי לתרגל את הדרישות . מבחנים רבים לתרגול קיימים באתרי אינטרנט (ב google– מבחני הכנה לצו ראשון – מכון נועם, מכון הדס, קידום, צו ראשון ועוד). ניתן גם לרכוש ערכה מהחנויות (80 ₪).

8. המבחנים לא מורכבים אך מתישים. בחלק ניכר מהפעמים, אינך מספיק לסיים את המבחן ונאלץ לעבור למבחן הבא. חשוב מאד, לא להתעכב על שאלה שאינך יודע ולהמשיך במענה הלאה. 2 -1 דקות לפני סיום המבחן, לעבור שוב על כל השאלות שלא ענית ופשוט.... להמר (ב, ג – תמיד טוב 25% הצלחה ולא 0).
לעולם, לעולם, לעולם – לא לזלזל במבחנים אלו בשל עצלנות, עצבים או חוסר חשק (ללחוץ ENTER ברצף) – הדבר קובע היכן תשרת בצה"ל ויש להתייחס לכך ברצינות רבה. עדיף דקה אחת להירגע, לנשום עמוק, לשתות מים ולהמשיך.

9. חשוב להביא אישורים רפואיים למחלות כרוניות כבר מראש כדי לחסוך בירוקרטיה והגעה נוספת. יש לגלות סבלנות בתורים לבדיקות הרפואיות. לא לשקר/להסתיר בעיות רפואיות, כדי 'להגיע לסיירת' – הדבר קריטי להמשך השיבוץ ביחידות לוחמות בצה'ל – שקר במיון הראשוני, יכול לגרום לפציעה לעיתים קריטית במהלך המבחנים וחשוב מכל בשרות עצמו ולסכן חיים.

10. מלש"ב המטופל אצל פסיכולוג בשל בעיות נפשיות, חייב לדווח על כך לצבא. במידה ותחול התפרצות בצבא בשל מצבו הנפשי או אירוע שיעצים בעיות נפשיות, הצבא יברר מול גורמים באזרחות האם המלש"ב טופל ובמידה ויתברר והיה בטיפול ולא דיווח, הצבא ומשרד הביטחון יתנערו מכל סיוע באשפוז, מימון טיפולי המשך של אנשי מקצוע. 

11. יש להביא את האבחונים להקלות שונות במבחנים. לא לשכוח!!! רצוי אפילו לשלוח אותם מראש, כך המאבחנות יעברו עליהם לפני וייחסך זמן המתנה במהלך יום המיונים.

12. להבין שמדובר ביום מתיש, להכין את עצמך מנטאלית שגם הוא – יסתיים ולעשות הכי טוב שאתה יכול. אם יום המיונים מתארך ואתה מרגיש עייף/לחוץ, מותר לך לבקש להיבחן ביום אחר. אמנם תאלץ להגיע פעם נוספת אבל זה עדיף מלהיכשל.

13. לאחר צו ראשון יקבע הקב"א (קבוצת איכות), המבוסס על הריאיון האישי וכל המבחנים שהמקסימום הינו 56 והדפ"ר המבוסס על המבחנים הפסיכוטכניים שהמקסימום הינו 90. קב"א קצונה הינו החל מ-52. ישנם חריגים היוצאים לקצונה גם עם קב"א נמוכה יותר.


ראיון

א. לראיון יש משקל רציני בתהליך המיון ובכוחו להכריע בדבר קבלת
ליחידות איכותיות בצה'ל. הוא רלוונטי מאד גם בהמשך המיונים ביחידות השונות ומהווה מרכיב חשוב בקבלה אליהן.

ב. רושם ראשוני הוא החשוב ביותר – "שבור את הקרח" –דבר/י בביטחון, הישיר/י מבט, חייכ/י, דבר/י בקול רם. 

ג. היו מוכנים לשאלה–הציג/י את עצמך? – המענה המתבקש - שם, שם משפחה, מקום מגורים, מקום לימודים, מקצוע אותו הגברת, תחביבים, זיקה לחייל מסוים, תכונות מתאימות.

ד. חשוב להכין תשובה לשאלה המתבקשת מדוע אתה רוצה לשרת בצה"ל –ברור שרצון להתגייס ליחידות קרביות/איכותיות הוא רלוונטי וחשוב להפגין את המוטיבציה לגיוס והסיבות לכך (משפחה, חברים, תנועת נוער, ביה"ס, ציונות, בגרות אישית, חלק מהמדינה וכו'). במידה ואתה מעוניין בשירות קרוב לבית – יש להדגיש זאת בראיון ולפרט את הסיבות – כדאי שזאת לא תהיה 'מחלת הפנקת', אלא דברים חשובים (בריאותי, נפשי, ת"ש בבית וכו'). 

ה. חשוב לשמור על אמינות - לא "לעגל פינות" – ולהגיד את האמת. מותר להגיד שלעיתים אתה מתקשה בלימודים ויש מקצועות שאתה פחות מצליח בהם או פחות מקשיב בכיתה. מצד שני חשוב מאד להדגיש שאתה לומד בתיכון איכותי ברמת השרון, שאתה ניגש לבגרות מלאה, אתה מגביר מגמה, אתה במסגרת לימודית קבועה, אינך מפריע ומשקיע בלימודיך. אין מניעה לציין כי הנך לוקח/ת כדורי רטאלין/קונצרטה– הדבר אינו חריג ורבים לוקחים.

ו. במהלך ראיון אישי, מבקשים לעיתים מהממוינים להראות תעודת לימודים – בדרך כלל, בהנחיות ממיט"ב, הם מתבקשים להביא אותם. חשוב להביא – תירוצים כמו – 'לא ידעתי', 'לא אמרו לי', שכחתי, אני אראה לך באפליקציית המשוב בסלולארי– אינם מקובלים וכבר מפחיתים מהרושם הנדרש בראיון. כאשר אתה מראה את התעודה, עדיף לא להשתמש בתירוצים – 'זאת המחצית הראשונה, בשנייה השתפרתי', או – 'המורה לא אוהבת אותי' – עדיף להסביר את האמת – הממיינים מבינים ומכירים את כל הסיבות. הפרעות והיעדרויות רבות מביה"ס, הינם בעיתיים בשקלול המיון. תעודת בגרות חברתית וכל תעודות הצטיינות בכל תחום חשובות מאד לעיתים אף יותר מציוני הבגרות ורצוי להביא את העותק המקורי וצילום (שישאר אצל הממיינים) שלהן למיון. 

ז. השתדל/י להתייחס לשאלות המדויקות של הממיין – השתדל/י לא להיסחף לנושאים שאינם רלוונטיים, "מעייפים" ו-"חופרים".

ח. אל תנדב/י מידע שלא לצורך. אם אתה רוצה להגיע ליחידה איכותית ולא שאלו אותך על בעיות הת"ש בבית או על יחסים בתוך המשפחה – אל תענה. לעיתים עודף המידע יפגע בקבלתך, למרות שסיפרת את הדבר בתמימות והוא לא קריטי – מבחינת הממיין- הדבר יכול להיות רלוונטי והוא יפסול אותך. לעיתים, בעיות ת"ש פוסלות תפקיד קרבי – אם הבעיה אינה קריטית וישנה הסכמת הורים לשרות קרבי, לא לציין את הדבר.

ט. לא להפגין לחץ – הממיין שם לב לכל – טיפוף ברגליים, כסיסת ציפורניים, כיפוף אצבעות וכו'. רצוי כי תשלב/י ידיים או שתניח/י על שולחן ללא תזוזות מיותרות. בנוסף, גם חיוך תמידי או כל תגובה מוגזמת ברצון לרצות, כמו צחוק, בכל שלב, מראה על מבוכה/חוסר נוחות – להשתדל להתנהג באופן טבעי – כששואלים שאלה אישית הדורשת רצינות – החיוך מיותר.

י. חשוב בראיון שתציינ/י את יתרונותייך מדוע את/ה מתאימ/ה לתפקיד – יצירתיות, חברתיות, נחישות, השקעה, "ראש גדול" וכו'.

יא. כאשר מבקשים ממך לציין/לדרג 3 תכונות שליליות (שכמובן שלכולנו יש), לא לציין תכונות שהן בכלל חיוביות, כמו 'פרפקציוניסט'. הממיינים מכירים בדיוק את 'הקלישאות' מהסוג הזה – טבעי וברור לציין תכונות כמו כל אדם ממוצע - רגישות, עקשנות, פחד, ביישנות וכו'.

יב. חשוב להראות תחביבים,לגלות את עולמך הפנימי – הדבר מראה על דמות מגוונת, יצירתית, בעלת אופקים רחבים.

יג. חשוב להפגין אופי חברתי – חברים, בילויים, ללמוד בחברה ולא לבד – הדבר מהותי בעבודתה צוות הנדרשת במגוון תפקידים איכותיים בצבא. מצד שני לספר על עשרות חברים שכולם 'החברים הכי טובים', קצת מפגין חוסר בגרות וראיית מציאות.

יד. חשובה מאד מעורבות חברתית – התנדבות בביה"ס, תרומה לקהילה, השתלבות במועצת תלמידים, בתנועות נוער – רצוי תפקידי פיקוד והדרכה.

טו. רצוי להגיע מוכנים לראיון בתחומי ידע ואקטואליה רלוונטיים (בעיקר במיונים ליחידות איכות): 
1.לקרא את הכותרות הראשיות בעיתונים בשבוע האחרון, האזנה לחדשות הערב.
2.ספרים איכותיים שקראתי, אני קורא.
3.תערוכות, סרטים, מוזיאונים, הופעות.
הממיין לא יבדוק לעומק את הבקיאות בנושאים אלו אך הוא רוצה לראות כי התלמיד רחב אופקים, בעל/ת רצון לדעת וללמוד..

טז. בשלבי המיונים ליחידות השונות, רצוי להגיע עם ידע מוקדם על החייל אליו אתה מתמיינ/ת – ניתן לדלות מידע רב, לא מסווג מאתרי האינטרנט של החיילות ומבלוגים שונים. ידע זה ימקד אותך במיון מבחינת דרישות התפקיד ויקל על הממיין להחליט על צירופך. רצוי כי תפרגנ/י ליחידה בה אתה רוצה לשאת - ... שמעתי דברים טובים....המשפחה שלי שירתה בחייל...הדבר מוסיף לראיון וממחיש את רצונך האמיתי להגיע לתפקיד.

יז. כוונה לביצוע שנת שרות/לימודים במכינה קדם צבאית, הינה מבורכת ביותר וחשוב לעדכן את הממיין בעת הריאיון האישי. למרות הפופולריות הגוברת של מסלולים אלה, עדיין, דבר זה ישפר את סיכוייך להתקבל ואם כך יקרה, כשיגיע תאריך גיוסך, מקומך מובטח. 

יח. חשוב מאד– הפגינ/י נינוחות – גם הראיון הוא סוג של "מכירה" ושיווק עצמי – חשוב שתדע/י את "חוקי המשחק" ותבוא/י לראיון בהרגשה נינוחה שאת/ה הולכת ליהנות ולא לסבול. 


סימולציה

מצב ראשוני בקבוצה – 3 ממיינים בקבוצה של 12-10 בנים/ות (או 2 ממיינים על 10-8 בנים/ות).
א.    בתחילה, חשוב להציג את עצמך באופן ענייני – שם ומשפחה, מתגורר/ת ב.., לומד/ת בתיכון..., מגביר/ה במגמות.... תחביבים עיקריים....הגעתי למיון מכיוון... זיקתי לחייל (אם קיימת) בו אני מתמיינ/ת .... תכונותיי המתאימות לתפקיד....

ב.    חשוב להיות היוזמ/ת בהפעלות השונות אבל חשובה יותר עבודת צוות והתנהלות מושכלת כ"מנהיג/ה" ולכן - 
1.    לא להשתלט/לדכא את הקבוצה, על חשבון שאר הממוינות.
2.    לא לדבר סתם... גם כשאין מה להגיד – הממיינים רגישים מאד
למלל הנאמר ללא סיבה.

3.    לתת מנהיגות/פתחון פה כשצריך לשאר הממוינים/ות.

4.    רצוי להתנדב להפעלות השונות (מדידת זמן, הקראת זמנים, נציגת הקבוצה וכו') רק כשאת/ה מבינ/ה את המשימה. לעיתים מתעוררת בעיה שהממוין, חושב רק על המשימה שניתנה לו ושוכח ליטול חלק במבדק – צריך למצוא את האיזון ואם זה על חשבון המבדק, אז לא להתנדב. 

5.    כשנותנים לך פיקוד במשימות תיקח/י – כנראה ולא התבלטת עד עכשיו וזאת הזדמנות שנותנים לך הממיינים להוכיח את עצמך.
6.    להיות נעימ/ה – לא לכפות את דעתך על האחרים, לא להרים את הקול, להסביר הכול בצורה עניינית והגיונית, להשאיר רגשות בצד, אחרת המיון נהרס.(למה היא/הוא דיבר/ה אלי כך... אני אראה לה מה זה....). מבחינת המיון כולם שווים וחשוב להראות את זה. 

7. בטחון עצמי – חשוב לדבר בקול רם, בביטחון, להישיר עיניים.

8. להיות שקול/ה – לא להילחץ מסיטואציות וממצבים מורכבים במיון – ויתור עצמי, מבוכה, בכי הם לגיטימיים אך לא מצטיירים היטב בקרב הממיינים.

9. השקעה – חשוב לתרום לקבוצה ולהיות מעורב במבחנים השונים – הממיינים שמים לב למי ששקט ו"צולל" במיון ולמי שתורם ומעורב. טיעונים כדוג' 'לא נתנו לי להתבטא', 'ראיתי שכולם צועקים אז הרמתי ידיים', אינם קבילים ונשמעים יותר כתירוצים וחוסר לקיחת אחריות. 

10.אמינות – שום דבר לא נעלם מעיני הממיין... עדיף להודות בטעות בסיטואציות שונות, לא לקחת אשמה סתם אך כן להתייחס בבגרות לטעויות בשיקול דעת – הממיינים מעדיפים את אלו שיודו בטעות מיוזמתם מאשר אלו שידבקו בעמדתם שפעלו כשורה.

11. רצוי מאד לא להיות עקשן – כאשר דנים בנושא מסויים ואתה מבין שרוב הקבוצה אינה חושבת כמוך או שהפתרון שהצעת אינו מיטבי, רצוי 'לקחת צעד אחורה' ולהשתלב בהחלטה הקבוצתית. המשך התעקשות, תחדד לממיינים שקשה לך לעבוד בצוות – דבר שיפגע לדוג' במיונים ביחידות שונות לדוג' במודיעין ובחיל הים.
 
12. במהלך הסימולציה תשתדל כשאתה מציין תקלה בקרב הקבוצה, לציין גם מהו הפתרון שאתה מציע. כך רואים שאתה רציני ולא סתם מדבר כדי שרק ישמעו אותך. 

13.הכי חשוב – להבין כי הסימולציה הינה "משחק" וחשוב להבין איך 'לשחק' ולהוציא את האיכות שבך במיון. גם הממיינים הם בני אדם, אך לרוב הם "פוגעים" במטרה מבחינת הבנים/ות הנדרשים. 
חשוב להבין כי במידה ולא התקבלת, אין זה אומר שאתה 'חלש', 'לוזר', אלא שמידת ההתאמה שלי לצרכים של התפקיד הספציפי, הינה נמוכה וברור שבתפקידים אחרים, עם דרישות אחרות, הסיכוי שלי להצליח במיון יהיה גבוה.

14.    גם אם לא התקבלת במיון קיימת האפשרות לערער. הסיכויים נמוכים אך אם אתה מרגיש שהערכת הממיין אינה משקפת את הישגך במיון, תוכל לערער. תוצאות מיון מגיעות עד שבועיים מיום ביצועו.


תהליך הגיוס

כיתה י"א
 קבלת צו ראשון: שאלון רפואי , בדיקת ראייה, בדיקת שתן, שליחת אבחונים

 צו ראשון: אימות נתונים, ראיון אישי, בדיקות רפואיות, מבחנים פסיכוטבניים

יום המאה: טכני, תחנות הדרכה, סימולציות בין אישיות, מחשבים, ניהול וארגון, דיון קבוצתי

כיתב י"ב

מיונים וגיבוש:
א: ינואר - פברואר, ב:  יולי- אוגוסט, יום סייריות

 שאלן העדפות - שאלון נשים, שאלון גברים - עורפי, שאלון גברים - לחימה

 יום הגיוס: צילומי רנטגן, חיסונים, DNA, תצלום פנים, תרומת מח עצם, אימות נתונים, קבלת דסקית וחוגר, קצין מיון, אפסנאות

מידע נוסף באתר מתגייסים

*3529

מיטב תהליך הגיוס למתגייסים חדשיםהכנה לצבא:

עדכונים חשובים יוני 2022 ממדור יחידת מיטב
 

פרסום שיבוצים:
במהלך חודש יוני יתפרסמו השיבוצים למתגייסי חציון א' (מתגייסי אוגוסט – נובמבר 2022).

מלש"בים (גברים ונשים) המיועדים לתפקידים עורפיים יקבלו את הודעות השיבוץ לקראת תחילת החודש.

מלש"בים גברים המיועדים לתפקידים קרביים יקבלו את הודעות השיבוץ לקראת אמצע החודש ומלש"ביות המיועדות לתפקדי לוחמה כבר קיבלו את הודעות שיבוצן בחודש אפריל (פרט לבודדות המתמיינות באופן מקוון).

כמו כן, מלש"בים אשר עברו מיונים ואותרו לתפקיד ספציפי ומתגייסים במהלך חציון א' יקבלו את תאריך גיוסם הסופי במהלך החודש.

כיצד קובעים את הגיוס של מלש"ב שלא אותר (עבר מיון) לתפקיד מסוים?
קביעת השיבוץ לתפקידים על פי שלושה פרמטרים מרכזיים:

 עמידה ביעדי צה"ל.

 מכלול הנתונים האישיים (נתוני הצו הראשון ויום המא"ה ).

 רצון המלש"ב (נגזר על ידי מילוי שאלון העדפות)


במידה ומלש"ב אינו מרוצה משיבותו הוא מוזמן לפנות אילנו בצירוף בקשה מפורטת / מסמכים במידת הצורך, חשוב לציין כי איננו מתחייבים לשינוי השיבוץ ובנוסף כל מלש"ב זכרי לפגוש קצין מיום ביום גיוסו לצה"ל במידה וירצה
 


חלק מיון ב':


המיונים בצבא מתקיימים מדי שנה בשני מועדים מרכזיים – כאשר חלון מיון ב' מתקיים נחל מסוף יוני עד חודש אוגוסט. 


המלש"בים יזומנו בחלונות המיון השונים בהתאמה לחציוני הגיוס שלהם, כאשר חלון המיון הקרוב רלוונטי לחציון גיוס ב'- מתגייסי דצמבר עד אפריל.


לא כל מלש"ב שממלא שאלון העדפות בהכרח יקבל מיונים, הזימון למיונים נקבע בהתאם למכלול נתונים.
לא ניתן לבצע מספר מיונים במקביל פרט לעתודה. לאחר סיום מיון לתפקיש מסויים, במידה והמלש"ב לא התקבל , ישנה התכנות שיקבל מיון לתפקיד אחר.

 


 

עדכונים חשובים

 


גיבוש קומנדו וצנחנים

* מתגייסי מרץ 2023

* מתגייסי אוגוסט - נובמבר 2023

* גיבוש חד יומי

* רלוונטי  למתגייסים עם פרופיל  82  ומעלה

לפרטים נוספים ניתן לפנות למנהלת מדור הכנה לצה"ל:
טל':  09-9705237

גיבוש קומנדו צנחנים


 


* לצפייה במצגת המפרטת אודות פעילות המחלקה.

 * לצפייה במצגת הכנה לצה''ל