עפ"י נתוני המשרד להגנת הסביבה, תושב ישראלי זורק לפח האשפה 1.7 ק"ג זבל בכל יום.
כ-40% מסך פסולת זו (0.7 ק"ג), מקורה בפסולת אורגנית ושאריות אוכל. 
בהרצליה מתגוררים כ-100,000 תושבים - נסו לחשב את כמות הפסולת האורגנית הנזרקת מדי יום (רמז: זה המון!!)
הפסולת האורגנית הנזרקת לפח הירוק, מועברת יחד עם שאר הזבל לאתרי הטמנה ייעודיים שם היא נקברת באדמה. באתרי ההטמנה, יעברו שאריות המזון פירוק אנאירובי (ללא נוכחות חמצן), תפלוט גזי חממה מסוכנים (מתאן) ותשטיפים העלולים לגרום לזיהומי קרקע ולמי התהום.
מה אם היינו יכולים "למחזר" את הפסולת האורגנית? כל אותם קליפות של ירקות ופירות, גרעינים, שקיות תה, שאריות מזון שכבר לא נאכל ואפילו ניר טואלט וקרטוני ביצים (!)? היינו חוסכים שטחים נרחבים במדינתנו הקטנה שהופכים לאתרי הטמנה, נאבקים במשבר האקלים ע"י הפחתת גזי החממה ושומרים על הקרקעות ומקורות המים.
למזלנו, יש פתרון! 


קומפוסטר!

הקומפוסטר (=דשונת), מדמה פעילות טבעית המתרחשת בטבע, במסגרתה שאריות מזון עוברות פירוק אירובי (עם נוכחות חמצן). דמיינו תפוז הנופל מהעץ, אם נשאיר אותו שם תקופה קצרה, הוא יתכסה בעלים ובמיקרואורגניזמים נוספים שיפרקו אותו עד שייעלם לחלוטין. אותו תפוז שהתפרק, יזין את הקרקע וישמש כדשן עבור אותו העץ ממנו נפל. בדומה לתהליך הטבעי, הצבת קומפוסטר ביתי מאפשר טיפול בכל הפסולת האורגנית של משק הבית וחוסכת את העלויות הסביבתיות והכלכליות של העברת שאריות המזון להטמנה. כבונוס, אנו גם נקבל קומפוסט איכותי וטבעי איתו נוכל לדשן את הגינה הפרטית או הקהילתית!
כל שנדרש להצבת הקומפוסטר הוא פיסת אדמה להניחו עליה. תפעולו קל ואינו מהווה מפגע. 
היחידה לאיכות הסביבה מעודדת את כלל התושבים לקחת חלק בשינוי תפיסתי, סביבתי והתנהגותי. 
מתחילים לקחת אחריות על הזבל שלנו!
לרכישת קומפוסטר במחיר מסובסד ולקביעת פגישת ייעוץ והדרכה, ראו הפרטים המופיעים מטה.יצירת קשר עם המחלקה:

מייל: assaf@herzliya.muni.il
טל: 09-9548640/9578305


מפת פריסת קומפוסטרים בהרצליה: